Praca na wysokości – podstawowe zasady bezpieczeństwa

praca na wysokosci

Przez pojęcie „praca na wysokości” rozumiemy prace wykonywane głównie na: rusztowaniach, pomostach, podestach, zwyżkach, podnośnikach. Coraz więcej prac głównie tych budowlanych stwarza konieczność stosowania różnych urządzeń, które umożliwiają wykonywanie pracy na pewnej wysokości gdzie dostęp jest utrudniony.

Praca na wysokości zaliczana jest do kategorii prac szczególnie niebezpiecznych. Według statystyk najwięcej wypadków zdarza się w trakcie przeprowadzania wysokościowych robót remontowo-budowlanych.

Kto może pracować na podnośniku?

Pracownicy budowlani to zwykle osoby odpowiednio wykwalifikowane, jest to nie tylko podstawowy wymóg BHP ale przede wszystkim względy bezpieczeństwa. Prace wysokościowe mogą wykonywać tylko wykwalifikowani pracownicy posiadający nie tylko przebyte szkolenie w tym zakresie ale także aktualne orzeczenie od lekarza w którym nie stwierdzono przeciwwskazań do wykonywania tego typu prac. Osoby pracujące na podnośniku nie mogą mieć także lęku wysokości.

Praca na wysokości należy do szczególnie niebezpiecznych, dlatego bardzo ważne jest posiadanie wykwalifikowanego pracownika, który z różnych względów bezpieczeństwa będzie mógł wykonywać pracę na podnośniku.

Chcąc wykonać specjalistyczne prace wysokościowe przydadzą się na pewno maszyny dźwigowe i dźwigi. Wynajem dźwigów organizowany jest w każdym mieście – przykładowa oferta dostępna na stronie https://uslugi-dzwig.pl/

Odpowiednia ochrona pracy na wysokości

Każdy pracownik pracujący na wysokości korzysta zwykle z takich urządzeń jak podnośnik koszowy, czy podnośni platformowego, dźwigów. Praca w takich warunkach musi zapewniać odpowiednie bezpieczeństwo. By te mogło być spełnione każdy pracodawca musi zadać o stosowanie środków chroniących przed upadkiem.

Należą do nich między innymi:

  • balustrady
  • siatki ochronne
  • siatki bezpieczeństwa
  • rusztowania ochronne
  • różne rodzaje podnośników: koszowy, nożycowy itp.

To tylko część elementów uwzględnionych przy pracach na wysokości. Dodatkowo każdy pracownik musi być posiadać odpowiednie środki tak zwanej ochrony indywidualnej.

  • szelki bezpieczeństwa
  • amortyzatory włókiennicze z linką bezpieczeństwa
  • aparaty samozaciskowe
  • urządzenia samohamowne
  • kask ochronny

ochrona przed upadkiem

Przy pracach na wysokości ważne są dodatkowe środki ochrony jak również podstawowe zasady zachowania się w podnośnikach i zwyżkach. Podczas wykonywania prac na wysokości pracownik nie może się wychylać poza obręb podnośnika, musi wziąć pod uwagę maksymalne obciążenie kosza, jego wielkość, ile osób może maksymalnie pomieścić i zwrócić uwagę czy wolno podnosić nim dodatkowy osprzęt. Takie informacje są niezbędne, aby bezpiecznie i prawidłowo wykonywać swoją pracę na wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top