Rola przenośników taśmowych w produkcji

przenosnik tasmowy

Praktycznie w każdej branży do produkcji i automatyzacji zadań produkcyjnych wykorzystywane są przenośniki taśmowe. Inna często spotykana nazwa to transportery taśmowe czy transportery przenośnikowe. Ich nazwa właściwie definiuje zakres ich działania. Odpowiedzialne są za sprawne przemieszczenie materiału w procesie produkcji. Dzięki temu procesu produkcyjne są w pełni zautomatyzowane z połączenie systemu przenośników taśmowych z dodatkowym wyposażeniem powoduje, że produkcja przebiega znacznie szybciej, sprawniej i generuje niższe koszta. Przykładowymi komponentami, z którymi współpracują przenośniki taśmowe to przykładowo wagi, czujniki, sita, skanery i inne urządzenia mające na celu kontrolowani materiału.

przenośnik

Przenośniki uniwersalnym rozwiązaniem

Przenośniki taśmowe są uniwersalnym rozwiązaniem z tego względu, że mogą być wykorzystywane przy produkcji dowolnego produktu finalnego. Wykorzystywane są przez pełen przekrój branż i mogą transportować różnego typu materiał. Transportery są wymagane i używane w przemyśle wydobywczym, energetycznym, ciepłowniczym, spożywczym, chemicznym, produkcyjnym. Dzięki wielu możliwościom i rodzajem używanych podzespołów przenośniki mogą transportować materiały sypkie drobne i cięższe jak kopaliny, węgiel, żwir, piasek i wiele innych materiałów. Przystosowane są także do przenoszenia produktów spożywczych jak ziaren i pozostałych wykorzystywanych w produkcji pożywienia. Oprócz tego mogą przenosić półprodukty o różnych rozmiarach, które stanowią element finalnego produktu.

przenosnik tasmowy

Budowa przenośników taśmowych

Każdy z transporterów taśmowych konstruowany jest na indywidualne zlecenie klienta, dlatego mogą się różnić swoja budową. Elementami, które posiada każdy przenośnik to taśma transportująca, krążniki zwane inaczej rolkami transportowymi, bębny napędowe oraz cała konstrukcja podtrzymująca wraz z pozostałymi elementami przenośnika. Istnieje wiele rodzajów taśm przenośnikowych różniących się budową i technologią wykonania, tak by była dostosowana pod konkretny materiał. Inny będzie wykorzystywany do transportu węgla i inny do substancji chemicznych w produkcji detergentów.

Podsumowując zagadnienie dochodzimy do wniosku, że produkcja nie mogłaby istnieć w obecnym kształcie gdyby nie wkład przenośników taśmowych. Produkcja nie osiągnęła by takich rozmiarów a koszt wytworzenia produktów byłby znacznie wyższy chociażby z powodu dłuższego czasu potrzebnego na wyprodukowanie konkretnego wyrobu przeznaczonego do odbiorcy. Linie produkcyjne i związany z tym park maszynowy stanowi serce przemysłu produkcyjnego a rola przenośników w tym zakresie jest kluczowa.

Powiązane informacje: http://www.kopalmat.pl/pl/tasmy-przenosnikowe/

http://www.dbc.wroc.pl/Content/1184/gladysiewicz_przenosniki.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top