Zasobnik ze stali nierdzewnej w różnych systemach grzewczych

gaz podgrzewacz

Zapewnienie ogrzewania i dostępu do wody pitnej w budowanym domu nie jest tak skomplikowane w porównaniu z wykonaniem instalacji energetycznej, ale zaleca się korzystanie z usług profesjonalisty.

Optymalna instalacja grzewcza

Zastosowanie optymalnej metody instalacji systemu grzewczego i wodnego dla danego budynku stanowi klucz do późniejszego sprawnego funkcjonowania tych systemów. Układ, zespół składający się ze złączonych ze sobą przewodów, armatury i urządzeń, mających za zadanie doprowadzić wodę do miejsc jej poboru określa się mianem instalacji wodnej. Po tym jak woda doprowadzana zostaje z sieci wodociągowej przez przyłącze, instalacja wodna zostaje dociągnięta do punktów w kuchni, łazience i WC, pralni czy pomieszczeniu gospodarczym.

instalacje grzewcze

Ogrzewanie wody użytkowej

Poza samym rozprowadzeniem instalacji wodnej ważne jest zapewnienie w domu odpowiedniego ogrzewania wody. Istnieje kilka metod dostarczenia ciepłej wody do gospodarstwa domowego:

  1. Ciepła woda „systemowa” – dostarczana przez instalacje miejskiego ogrzewania. Rozwiązanie jest wygodne, jednak stosunkowo drogie. Nie wymaga posiadania dodatkowych instalacji, czy podgrzewaczy wodnych.
  2. Woda z podgrzewacza przepływowego – wodę do użytku domowego można podgrzać w przepływowym podgrzewaczu gazowym lub elektrycznym. Popularne „Junkersy” umożliwiają szybkie podgrzanie wody w momencie wywołania odpowiedniego ciśnienia. Przepływowe podgrzewacza generują jednak wyższe rachunki za gaz.
  3. Zasobniki ciepłej wody na kotłach gazowych – w przypadku posiadania kotła domowego możliwe jest wykorzystanie ciepła generowanego ze spalania w kotle CO do podgrzania wody. Zmagazynowana w zasobniku woda ciepła może być wykorzystana w dowolnym momencie przez domowników.

Elementy instalacji ciepłej wody

Jednym z elementów instalacji jest podgrzewacz na wodę, montowany zwykle obok kotła lub pieca na drewno. Preferowany tutaj jest zasobnik nierdzewny, w którego przypadku nie istnieje ryzyko korozji. Taki zasobnik ciepłej wody użytkowej wykonany ze stali nierdzewnej, może być zamontowany również jako element instalacji solarnej czy miejskiej sieci ciepłowniczej. Zbiornik ciepłej wody w przeciwieństwie do zasobnika nie posiada wbudowanych wężownic grzewczych.

temperatura mierzona na grzejniku domowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top