Podesty ruchome – czym właściwie są i jakie mają zastosowanie?

kurs-na-zwyzki1Podesty ruchome, potocznie zwane koszami, zwyżkami, wózkami nożycowymi lub podnośnikami koszowymi, to bardzo praktyczne maszyny przejezdne, wykorzystywane najczęściej w budownictwie, ale także przy wycince drzew, myciu okien, w magazynach, zakładach produkcyjnych czy firmach działających w branży reklamowej (np. przy zakładaniu i montażu wielkich reklam).

Podesty ruchome ułatwiają więc zadanie wszędzie tam, gdzie praca na znacznej wysokości jest skomplikowana, wymaga precyzji i dodatkowego, specjalistycznego sprzętu, czy części zamiennych oraz innych urządzeń, a doprowadzenie na stanowisko pracy, nawet samego człowieka w inny sposób jest niemożliwe. Na platformę podestu można więc zabrać dwie czy trzy osoby, a z nimi dodatkowy sprzęt potrzebny do wykonania zadania. Platforma robocza wyposażona jest w elementy sterownicze, co bardzo ułatwia zadanie i nie wymaga wsparcia z dołu. Podesty mają więc własny wysięgnik i podwozie.

Zastosowanie podestów ruchomych jest ogromne, prędzej czy później więc, wiele firm i przedsiębiorstw stanie przed decyzją wynajęcia tego typu sprzętu do wykonania jednego zadania, ale czasami zwyżka będzie potrzebna do realizacji długoterminowego projektu. Furorę robią więc wszelkie wypożyczalnie, które dysponują nie zwyżkami oraz fachowcami do ich obsługi.

Nie każdy jednak może obsługiwać tego typu pojazdy. Istnieją bardzo rygorystyczne przepisy co do samych podestów (wymagań technicznych, ich konserwacji oraz eksploatacji), ale także co do fachowców obsługujących tego typu sprzęt. Obsługa podestów ruchomych nie jest bardzo ciężka, jest to jednak niesamowicie odpowiedzialne zadanie, do wykonywania którego wymagana jest rzetelność i precyzja. W grę wchodzi bowiem ludzkie bezpieczeństwo, dlatego obsługą podestów mogą zajmować się tylko wykwalifikowani operatorzy. Z tego powodu Urząd Dozoru Technicznego ściśle określa zakres umiejętności jakie powinien posiadać operator podestów.

Umiejętności takich nabyć można na specjalistycznych kursach na zwyżki, gdzie prócz zdobywania wiedzy teoretycznej, kursant uczy się obsługi podestów. Kursy takie kończą się egzaminem sprawdzającym, przed komisją egzaminacyjną Urzędu Dozoru Technicznego, którego uwieńczeniem jest bezterminowy certyfikat honorowany w całym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top