Windy dla osób z problemami w poruszaniu się

osoby niepełnospawne ruchowo

Problemy z poruszaniem się po mieszkaniach, w szczególności po schodach to nie tylko problem osób niepełnosprawnych, czy o o ograniczeniach ruchowych. Osoby starsze również mają powody do skarżenia się, gdy z wiekiem stawy i mięśnie odmawiają posłuszeństwa. Stosowane współcześnie rozwiązania techniczne i budowlane umożliwiają dostosowanie obiektów mieszkaniowych – zarówno klatek schodowych w blokach jak też domach prywatnych tak, aby ułatwić poruszanie się pomiędzy kondygnacjami.

Różne rozwiązania – różne progi cenowe

W budownictwie od dawna znane są windy osobowe. Stosowane są one powszechnie w wysokich obiektach mieszkalnych, oraz w nowych budynkach. Widny w budynkach nie są bowiem jedynie elementem pozwalającym na komfortowe omijanie schodów przez leniwych lokatorów, ale przede wszystkim pozwalają na korzystanie z obiektu przez osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych.

Nie we wszystkich obiektach jednak takie urządzenia są obecne. Koszta budowy dźwigu osobowego, zarówno wewnątrz konstrukcji budynku (jeżeli obiekt posiada szyb windy, lub winda istniejąca wymaga wymiany) jak też na zewnątrz obiektu to ogromne wydatki. W obiektach mieszkalnych o niedużej ilości kondygnacji możliwe jest stosowanie rozwiązań zastępczych, takich jak krzesełka schodowe, czy platformy dla niepełnosprawnych.

klatka schodowa tor kręty
Fot. Flickr

Podstawowe różnice pomiędzy platformami i krzesełkami to nie tylko różnice konstrukcyjne, ale również cenowe. Windy schodowe w formie krzesełek występują w 2 typach, których dobór zależy od konstrukcji klatki schodowej, oraz ilość kondygnacji do pokonania:

  • Krzesełka z torem prostym
  • Krzesełka z torem skrętnym

Montaż windy schodowej w formie krzesełka z torem prostym umożliwia transport osób pomiędzy kondygnacjami, gdy tor biegu schodów i odległość pomiędzy kondygnacjami występuje w linii prostej. Spotykane są również rozwiązania pośrednie w których na schodach z półpiętrem montowane są dwa krzesełka schodowe, wtedy osoba korzystająca z tego rozwiązania musi przesiąść się.

Drugim typem konstrukcji krzesełek schodowych są instalacje na schodach krętych, nie posiadających półpięter, lub, gdy ważne jest pokonanie kilku kondygnacji bez konieczności przesiadek. Tego typu transportery montowane są na linii poręczy klatki schodowej. Skraca to długość toru całego urządzenia, umożliwia poprowadzenie go przez całą wysokość klatki schodowej. Montaż tego typu urządzenia jest bardziej skomplikowany co wpływa na jego wyższą cenę.

Czy z krzesełek korzystają osoby na wózkach dla niepełnosprawnych?

wózek inwalidzki osoby niepełnosprawnej
Fot. Flickr

Podnośniki oparte o konstrukcję krzesełka schodowego uniemożliwiają sprawne i bezpieczne przewożenie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Aby obiekt był w pełni dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych na wózkach konieczne jest zastosowanie innego rozwiązania. Urządzenia oparte o platformę do przenoszenia niepełnosprawnych są konstrukcjami znacznie droższymi, są przystosowane do podnoszenia większego ciężaru. Na cenę wpływa również konieczność zastosowania mechanizmu podnoszenia platformy z poziomu „zero”, jak też konieczność zastosowania zabezpieczeń uniemożliwiających zjechanie z platformy podczas jej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top