Jak zabezpieczyć konstrukcje stalowe przed pożarem?

Pożar, to chyba jedna z najbardziej niszczycielskich katastrof. Ogień potrafi zniszczyć wszystko i choć nie jest w stanie spalić każdego materiału, może go na tyle osłabić że jego dalsze funkcjonowanie będzie niemożliwe. Szczególnie niebezpieczny pożar konstrukcji stalowych jest trudny do opanowania, a naruszona konstrukcja danego obiektu stwarza dodatkowe zagrożenie zawaleniem zarówno podczas akcji pożarniczej jak również i podczas oględzin zniszczeń.

Konstrukcje stalowe w budownictwie

Przykładem są konstrukcje stalowe, które choć na pierwszy rzut oka są niezwykle wytrzymałe, to w rzeczywistości po dłuższym oddziaływaniu ognia mogą tracić na wytrzymałości i ulegać zniszczeniu pociągając za sobą cały budynek.

Specyfika konstrukcji stalowych oraz jej zachowania w warunkach podwyższonej temperatury jest bardzo zmienna. W artykule Temperatura krytyczna elementów konstrukcji stalowych czytamy:

Stal jest materiałem budowlanym wyjątkowo silnie narażonym na oddziaływanie pożaru, jej wytrzymałość w podwyższonych temperaturach ulega redukcji. (…) . W warunkach pożarowych elementy stalowe uzyskują szybko (po kilku lub kilkunastu minutach) temperaturę przy której w wyniku obniżenia właściwości wytrzymałościowych i dużych przemieszczeń elementów konstrukcji dochodzi do utraty jej nośności. Temperatura ta nazywana jest temperaturą krytyczną stali i wynosi dla elementów (słupki i belki) 500 – 700 stopni Celcjusza.

Jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe stosujemy w przypadku konstrukcji stalowych?

1. Farby pęczniejące – zabezpieczenie konstrukcji stalowych z ich pomocą jest bardzo proste i tanie w porównaniu z innymi, podobnymi metodami. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy farby zostały nałożone wystarczająco starannie. Ponadto duże znaczenie ma też grubość.

2. Płyty z wełny mineralnej – pozwalają na skuteczną i długotrwałą ochronę nawet przez kilka godzin oddziaływania bardzo wysokich temperatur. Są lekkie i nie obciążają zbytnio konstrukcji stalowej co jest ich dodatkową zaletą.

3. Płyty silikatowo – cementowe. Są najdroższym, ale zarazem najbardziej wytrzymałym sposobem na ochronę konstrukcji stalowych przed oddziaływaniem ognia. Konserwacja przeciwpożarowa i jej wytrzymałość są zależne od grubości wspomnianej płyty. Całą konstrukcja płytowa funkcjonuje na zasadzie obudowy dookoła elementów konstrukcji stalowych.

Informacje o systemach zabezpieczeń konstrukcji stalowych znajdziesz na stronie Zabezpieczenia przeciwpożarowe POL-POŻ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top