Schodołazy – alternatywa dla wind i platform

Usuwanie barier architektonicznych jest procesem, który wciąż trwa i w wielu miejscach wciąż jeszcze sporo jest do zrobienia. Najważniejsze jest jednak umożliwienie osobom niepełnosprawnym pokonywania schodów. Najlepszym dla tego rozwiązaniem są windy dla niepełnosprawnych lub platformy schodowe, jednak często konstrukcja budynku uniemożliwia wdrożenie takich opcji. Na szczęście nie oznacza to, że dany obiekt będzie dla niepełnosprawnych niedostępny, ponieważ istnieje jeszcze inna, alternatywna opcja: schodołazy.stairs-547640_640

Jak działają schodołazy?

Omawiane rozwiązanie jest alternatywą dla wind i platform. Niestety nie jest tak wygodne w użytkowaniu jak one, ale najważniejsze jest to, że spełnia swoją najistotniejszą funkcję i umożliwia transport osób niepełnosprawnych pomiędzy kondygnacjami budynków. Dlaczego korzystanie ze schodołazów nie jest tak wygodne jak w przypadku wind i platform? Przede wszystkim ze schodołazu osoba niepełnosprawna nie może skorzystać samodzielnie – zawsze będzie potrzebowała pomocy asystenta. Transport za pomocą schodołazu nie jest też taki wygodny, dodatkowo trwa wolniej. Niemniej jednak jeśli konstrukcja budynku lub samych schodów w nim uniemożliwia zamontowanie platformy schodowej bądź windy dla niepełnosprawnych, schodołaz pozostaje jedynym możliwym do wdrożenia rozwiązaniem.

Niestety nie oznacza to, że jest on pozbawiony ograniczeń. Podstawowym i odnoszącym się do konstrukcji schodów jest kąt nachylenia – nie może być on zbyt duży, a przeważnie wynosi 35 stopni. Nie musimy oczywiście chodzić z kątomierzem, ponieważ mechanizm schodołazów umożliwia im określenie kąta nachylenia powierzchni, a my będziemy o tym informowani za pomocą wyświetlacza w urządzeniu. Innym ograniczeniem schodołazów jest ich maksymalny udźwig, który zwykle wynosi sporo mniej niż w przypadku wind czy platform. Zwykle nie stanowi to większego problemu, jednak w przypadku osób z dużą otyłością może się okazać, że korzystanie ze schodołazu będzie niemożliwe. Niemniej jednak pomimo swoich ograniczeń i wad w stosunku do platform i wind, schodołazy pozostają świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z wielu miejsc, które w przeciwnym razie były dla nich niedostępne.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2023: Budowa | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress