Budowa obiektów wielkopowierzchniowych to olbrzymie przedsięwzięcie, dlatego wymaga dokładnych projektów i starannych przygotowań. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak wiele udogodnień, rozwiązań technicznych i technologicznych jest stosowane w celu usprawnienia produkcji konstrukcji stalowych a także zaadaptowania ich do norm bezpieczeństwa i przepisów prawnych określających parametry, które muszą spełniać określone ich typy.
Hale stalowe
Budowa hal stalowych to zagadnienie, które może budzić strach u osób, które nigdy nie miały z nim styczności – dla specjalistów jest to dzień powszedni – pracują z projektami, rysunkami technicznymi, dbają o wykonanie elementów konstrukcyjnych a następnie budowę szkieletu. Hale stalowe realizowane są w kilku etapach – po pierwsze stawiana jest konstrukcja główna. Najważniejszym punktem budowy na tym etapie jest wypionowanie odpowiedzialne za maksymalną redukcję ryzyka zawalenia się budynku. Następnie mocowana jest konstrukcja drugorzędowa. Do zalet hal stalowych można zaliczyć niezmienną cenę a także to, że nie wymagają pełnego fundamentu – w zależności od wielkości hali wystarczające mogą się okazać stopy fundamentowe, w których zatopione będą słupy.
Zastosowanie hal stalowych
Hale stalowe znajdują zastosowanie w różnych sektorach gospodarki – najczęściej spotkasz się z nimi w przemyśle, handlu, rolnictwie, transporcie oraz sporcie. W przemyśle i transporcie hale stalowe wykorzystywane są jako hangary, garaże a także przestrzenie służące serwisowaniu maszyn, w przypadku handlu, podobnie jak w rolnictwie, konstrukcje stalowe stanowią szkielet większości magazynów. Zastanawiasz się w jaki sposób hale stalowe wykorzystywane są w sporcie? Oto kilka przykładów: baseny, hale ujeżdżeniowe, korty tenisowe oraz lodowiska. Hale stalowe wykonywane są również w obiektach komercyjnych takich jak: hotele dla biznesu, wiaty, zadaszenia a nawet budynki biurowo-magazynowe.
Profile SIN a hale stalowe
Profile SIN to dwuteowniki, które są spawane z sinusoidalnie profilowanym środnikiem. Środnik ten, wykonany z cienkiej i falowanej blachy łączony jest z pasami blachownicy jednostronnymi spoinami co zapewnia większą wytrzymałość konstrukcji stalowych, takich jak hale stalowe, a jednocześnie redukuje ich masę całkowitą. Profile SIN cechuje możność osiągnięcia sztywności, która nie pozwoli na utratę stateczności lokalnej przed przekroczeniem granicy plastyczności.
Specjalistami w zakresie produkcji hal stalowych i profili SIN jest Zekon – wytwórnia konstrukcji stalowych.