Ściana ogniowa element zabezpieczenia ppoż

ściana ogniowa

Według wymogów prawnych każdy budynek w którym przebywają ludzie musi posiadać zabezpieczenia ppoż. Cześć nich jest wdrażana jeszcze na etapie projektu budowlanego, architekci razem ze specjalistami od wdrożeń zabezpieczeń ppoż opracowują koncepcję. Niemal każdy projekt uwzględnia montaż drzwi przeciwpożarowych i ścian ogniowych. dzięki takim elementom można stworzyć bezpieczne miejsce w którym docelowo będą przebywać ludzie. Takie elementy jak drzwi ppoż czy ściana ogniowa nie są co prawda widoczne na pierwszy rzut oka, jednak spełniają swoja rolę należycie.

W rzeczywistości nie da się zbudować budynku który będzie zupełnie niepalny, jednak można zastosować szereg działań,które zminimalizują ryzyko pojawienia się pożaru.

Ściana ogniowa to bierna ochrona przeciwpożarowa. Jej montaż powinien być pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w konstrukcji budynku. Dopiero wtedy  może spełniać swoja rolę zachować bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Oddzielenia przeciwpożarowe


Zastosowanie oddzieleń przeciwpożarowych nie może być przypadkowe, tylko zastosowane według odpowiednich norm prawnych. Klasa odporności ppoż budynku to główny parametr określający poziom bezpieczeństwa pożarowego budynków. Ściany i stropy, które mają być docelowo oddzieleniem ppoż muszą spełniać warunki techniczne.

Powinny być wykonane z materiałów niepalnych, zaś występujące w nich otwory – obudowane przedsionkami przeciwpożarowymi lub zamykane za pomocą drzwi przeciwpożarowych.

W  budynkach można wyróżnić między innymi ściany oddzielenia przeciwpożarowego, ściany nośne, ścianki działowe oraz osłonowe ściany zewnętrzne. Chcąc wdrożyć elementy zabezpieczenia ppoż zastosowane przegrody  muszą uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia i dymu.

Podsumowując wszelkiego typu zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków to temat niezwykle szeroki i na tyle specjalistyczny, że powinni się nim zajmować wyłącznie doświadczeni fachowcy. Jak się okazuje ochrona przeciwpożarowa budynku użytkowego jest na tyle złożonym procesem, że o takim zabezpieczeniu przed pożarem warto zastanowić się już na etapie projektowania, budowy czy nawet remontu stosując przeciwpożarowe, ognioodporne materiały.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2019: Budowa | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress