Ściana ogniowa i inne elementy zabezpieczeń ppoż

ściana ogniowa

Według wymogów prawnych każdy budynek w którym przebywają ludzie musi posiadać zabezpieczenia ppoż. Część nich jest wdrażana jeszcze na etapie projektu budowlanego, architekci razem ze specjalistami od wdrożeń zabezpieczeń ppoż opracowują koncepcję.

Niemal każdy projekt uwzględnia montaż drzwi przeciwpożarowych i ścian ogniowych i wszelkiego rodzaju sygnalizatorów. Dzięki takim elementom można stworzyć bezpieczne miejsce w którym docelowo będą przebywać ludzie. Takie elementy jak drzwi ppoż ściana ogniowa czy sygnalizatory ppoż nie są co prawda widoczne na pierwszy rzut oka, jednak spełniają swoja rolę należycie.

W rzeczywistości nie da się zbudować budynku, który będzie zupełnie niepalny, jednak można zastosować szereg działań,które zminimalizują ryzyko pojawienia się pożaru

Ściana ogniowa to bierna ochrona przeciwpożarowa. Jej montaż powinien być pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w konstrukcji budynku. Dopiero wtedy  może spełniać swoja rolę zachować bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Oddzielenia przeciwpożarowe

Zastosowanie oddzieleń przeciwpożarowych nie może być przypadkowe, tylko zastosowane według odpowiednich norm prawnych. Klasa odporności ppoż budynku to główny parametr określający poziom bezpieczeństwa pożarowego budynków. Ściany i stropy, które mają być docelowo oddzieleniem ppoż muszą spełniać warunki techniczne.

Powinny być wykonane z materiałów niepalnych, zaś występujące w nich otwory – obudowane przedsionkami przeciwpożarowymi lub zamykane za pomocą drzwi przeciwpożarowych.

W  budynkach można wyróżnić między innymi ściany oddzielenia przeciwpożarowego, ściany nośne, ścianki działowe oraz osłonowe ściany zewnętrzne. Chcąc wdrożyć elementy zabezpieczenia ppoż zastosowane przegrody muszą uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia i dymu.

Sygnalizatory i czujniki ppoż

Sygnalizatory ppoż i czujniki przeciwpożarowe to kolejna kategoria produktów, które wliczają się w skład systemu ppoż. To właśnie dzięki sygnalizatorom ppoż możliwe jest szybkie wykrycie zagrożenia ewentualnego pożaru. Jednak sam wybór sygnalizatorów nie jest łatwym zadaniem należy wziąć pod uwagę specyfikacje takiego sygnalizatora oraz miejsce docelowego umiejscowienia. Do wyboru są bowiem sygnalizatory zewnętrzne i wewnętrzne. Więcej na temat sygnalizatorów ppoż można sprawdzić bezpośrednio na stronie producenta W2 (https://w2.com.pl) dostepne w sprzedaży sygnalizatory optyczne, akustyczne, sygnalizatory zewnętrzne i wewnętrzne.

Podsumowując wszelkiego typu zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków to temat niezwykle szeroki i na tyle specjalistyczny, że powinni się nim zajmować wyłącznie doświadczeni fachowcy. Jak się okazuje ochrona przeciwpożarowa budynku użytkowego jest na tyle złożonym procesem, że o takim zabezpieczeniu przed pożarem warto zastanowić się już na etapie projektowania, budowy czy nawet remontu stosując przeciwpożarowe, ognioodporne materiały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top