Prace na wysokościach – obowiązki pracodawcy

Podnośnik koszowy 45m

Prace na wysokościach są wyjątkowo niebezpieczne, gdyż mogą doprowadzić do upadków i tym samym zagrozić zdrowiu i życiu pracowników. Dlatego też podczas wykonywania takich prac należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo i zachować wszelkie środki ostrożności

Czym jest praca na wysokości?

Praca na wysokości to między innymi zadania wykonywane na konstrukcjach budowlanych, rusztowaniach, kominach, stropach, drabinach i innych podwyższeniach, które znajdują się co najmniej metr nad poziomem podłogi czy terenu. Ale pracą na wysokości nie jest praca na platformie otoczonej ze wszystkich stron 1,5 metrowymi ścianami albo innymi konstrukcjami i zabezpieczeniami.

Kto może pracować na wysokości?

Do prac na wysokości mogą zostać jedynie dopuszczeni pracownicy, którzy:

  • odbyli szkolenie z zakresu BHP,
  • odbyli szkolenie i instruktaż, dzięki któremu zapoznali się ze specyfiką prac na wysokości i ich zagrożeniami,
  • posiadają aktualne badania i brak przeciwwskazań do pracy na wysokości,
  • posiadają środki ochrony indywidualnej i wiedzą, jak się nimi posługiwać,
  • zostali zapoznani z oceną ryzyka związanego z wykonywaną przez nich pracą.

Obowiązki pracodawcy względem pracowników

Ze względu na to, że prace na wysokości zalicza się do prac szczególnie niebezpiecznych, pracodawca ma obowiązek zapewnić wszystkim swoim pracownikom bezpieczeństwo podczas wykonywania ich. Najważniejszymi obowiązkami są:

  • zapewnienie instruktażu stanowiskowego,
  • zapewnienie środków ochrony zbiorowej i indywidualnej,
  • zapewnienie bezpośredniego nadzoru nad wykonywanymi pracami.

Ponadto pracodawca musi pamiętać o wymogach, jakie muszą spełniać urządzenia, jakie wykorzystuje do prac na wysokościach. Między innymi – na platformie służącej do wykonywania zadań albo służąca jako przejście muszą zostać zamontowane specjalne balustrady, składające się z poręczy zamieszczonych odpowiednio na 0,15 i 1,1 m wysokości. Prace muszą być tak zorganizowane i wykonywane, aby pracownicy nie musieli wychylać się poza poręcz. Jednak jeśli z jakiegoś powodu zainstalowanie takich zabezpieczeń jest niemożliwe należy zastosować inne. W przypadku prac sezonowych najlepszym rozwiązaniem będzie wynajem dźwigów w tym podnośników koszowych z wszystkimi niezbędnymi zabezpieczeniami i certyfikatami. Więcej na temat wynajmu dźwigów i usług dźwigowych można przeczytać na tej stronie https://uslugi-dzwig.pl.
Okazuje się, że statystycznie najczęściej z tego typu usług korzysta się na Śląsku. Żory, Gliwice, Bytom to lokalizacje w których usługi dźwigowe cieszą się największym zainteresowaniem.

Back To Top