Zawory pneumatyczne dla automatyki przemysłowej

zawory pneumatyczne

Zawory pneumatyczne stanowią grupę tych urządzeń o niezwykle istotnej dla przemysłu roli. Sprawdzają się w jego wielu dziedzinach, będąc istotnym elementem w wielu dziedzinach z zakresu automatyki przemysłowej i aplikacjach z dziedziny pneumatyki.

Czym właściwie są zawory pneumatyczne, o których mowa? To w gruncie rzeczy rozdzielniki i regulatory – ich zadaniem jest więc przede wszystkim rozprowadzanie sygnału do poszczególnych elementów wspomnianych wyżej instalacji, bądź też regulacja jej funkcjonowania. Warto rozważyć, jak właściwie pracuje taki zawór pneumatyczny.

zawory pneumatyczne

Jak działają zawory pneumatyczne?

Najprościej rzecz ujmując, zawory pneumatyczne działają za pomocą i dzięki przekazywaniu sprężonego powietrza pod wysokim ciśnieniem. Zawór tego typu jest stale zasilane przez wspomniane powietrze, które ma regulować pracę, a tym samym położenie znajdującego się wewnątrz zaworu tłoka. Najczęściej tego typu zawory mają kilka położeń takiego tłoka, a także kilka dróg dopływu powietrza. Otwarcie zaworków sprawia, że sprężone powietrze taki tłok przesuwa do poziomu, który jest wymagany. W tym momencie (gdy tłok dotrze do wmontowanego w zawór czujnika) następuje zatrzymanie tłoka, zostaje zamknięty układ elektromagnetyczny a zawór zostaje zamknięty bądź otwarty. Powietrze z takiego zaworu zostaje wypuszczone do atmosfery, a zawór znajduje się w danym położeniu tak długo, jak długo nie otrzyma sygnału o zmianie.

Rodzaje zaworów pneumatycznych

Jakie mamy rodzaje zaworów pneumatycznych? Cóż, przede wszystkim warto wskazać, że istnieją dwa czynniki według których takie zawory się klasyfikuje. Są to wspomniane wyżej – liczba dróg, którymi doprowadzane jest powietrze do zaworu (najczęściej od dwóch do pięciu), a także liczba możliwych ustawień tłoka, będącego sercem zaworu pneumatycznego. Najbardziej popularne są zawory z pięcioma drogami i dwoma położeniami (5/2), trzema drogami i dwoma położeniami (3/2) a także z pięcioma drogami i trzema położeniami tłoka (5/3). Każdy z tych typów zaworów pneumatycznych nieco różni się od siebie sposobem pracy, a także zastosowaniem. Wszystkie one jednak służą do rozdzielania sygnału pomiędzy elementy instalacji.

Warto nadmienić, że wspomniane wyżej zawory występują również w wielu wariantach ze względu na gwint, a dokładnie jego rozmiar (1/8, ¼, 3/8, ½) . Zawory nie zawsze są w pełni pneumatyczne. Istnieją rodzaje zaworów, które pneumatycznie są przesuwane tylko w jedna stronę, natomiast powrót tłoka na miejsce początkowe odbywa się w inny sposób – najczęściej poprzez ciśnienie lub też sprężynę (mechanicznie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top