Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna – podstawowe różnice

schemat wentylacji grawitacyjnej w domu

Każde pomieszczenie w budynku mieszkalnym, ale nie tylko, musi być wentylowane. Brak wentylacji w domu oznaczałoby powstanie dużej wilgoci, parowanie okien, luster, pojawianie się grzybów na ścianach, rozwój wielu bakterii, brak dostatecznej wymiany na świeże powietrze. Mieszkanie w takich warunkach jest niebezpieczne i sprzyja powstaniu chorób. Dlatego prawo budowlane wymaga dla budynków mieszkalnych budowę systemu wentylacji. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna, jednak pojawiają się nowsze technologie jak np. rekuperacja. Dzisiaj omówione zostaną podstawowe różnicę w tych dwóch systemach.

schemat wentylacji grawitacyjnej w domuCzym jest wentylacja?

Wentylacja jest przewidzianą dla budynków cyrkulacją powietrza między wnętrzem mieszkania czy domu a powietrzem z zewnątrz. Wymiana tego powietrza jest konieczna do prawidłowego życia człowieka oraz zachowania higienicznych warunków w mieszkaniu. W wielu budynkach jak np. blokach osiedlowych i budynkach wielorodzinnych buduje się kominy wentylacyjne, które są głównym elementem wentylacji grawitacyjnej. Jest to najbardziej popularna forma wentylacji w Polsce. W nowym budownictwie sięga się raczej po inne rozwiązania i stosuje wentylację mechaniczną. Różnica polega na tym, że wentylacja mechaniczna jest sterowalna, wymusza przepływ powietrza poprzez kanały wentylacji. Grawitacyjna natomiast działa samoczynnie i działa na zasadzie różnicy ciśnień zachodzących pomiędzy wnętrzem domu a ciśnieniem panującym na zewnątrz u ujścia komina wentylacyjnego.

schemat wentylacji mechanicznej

Podstawowe różnice między wentylacją grawitacyjną a mechaniczną

WENTYLACJA GRAWITACYJNA WENTYLACJA MECHANICZNA
wymaga budowy komina wentylacyjnego nie wymaga budowy komina
działa samoczynnie wymaga działania wentylatorów
brak sterowalności sterowalna
możliwość powstania ciągu wstecznego brak ciągów wstecznych
podstawowa, mała lub średnia skuteczność duża skuteczność
eksploatacja bez kosztów (pomijając przeglądy i serwisy komina) eksploatacja generująca koszt – użycie prądu zasilającego wentylatory, i inne urządzenia

Wnioski

Utrzymywanie wentylacji mechanicznej rodzi większe koszty związane z jej codziennym działaniem (zużycie energii elektrycznej), przeglądy coroczne, czy wymiana filtrów powietrza. Działanie wentylacji grawitacyjnej ogranicza się jedynie do powstania kosztów przeglądów komina. Jednak skuteczność działania mechanicznego przepływu powietrza ma zdecydowanie większa skuteczność i zapewnia znacznie lepsze warunki wewnątrz pomieszczeń. Wloty świeżego powietrza mogą być rozmieszczone w wielu dowolnych miejscach budynku co poprawia jej działanie. Brak budowy komina rodzi oszczędności przy budowie, oraz oszczędza miejsce, które można wykorzystać w inny sposób. Zdecydowanie powinno się inwestować w wentylację mechaniczną, co przełoży się na lepszą dostawę świeżego powietrza oraz poprawi jakość życia w mieszkaniu. Decydując się na wentylacje mechaniczną musimy mieć jednak na uwadze jeden bardzo istotny szczegół urządzenie do rekuperacji musi „dysponować” dobrym wentylatorem wewnętrznym. Ebm to jedna z polecanych marek jeśli chodzi o wentylacje mechaniczną. Marka Ebm posiada wentylatory niezwykle sprawne i solidne, dzięki którym można liczyć na bezawaryjna pracę.

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami na temat wentylacji mechanicznej na stronie Wentylatory- online.pl. O zjawisku wstecznego ciągu kominowego przeczytasz pod tym linkiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top