Wentylatory w instalacjach przemysłowych

wentylatory przemysłowe

Wentylator jest niesamowicie ważnym elementem w instalacjach przemysłowych. Bierze czynny udział w rożnych procesach technologicznych, dlatego zaprojektowanie systemu wentylacji wraz z doborem wentylatora o odpowiednich parametrach wymaga sporej wiedzy. 

Wentylatory mają to do siebie, że ich typoszereg produkcji standardowej w połączeniu ze specjalnym wykonaniem według określonych potrzeb daje ogromne pole do wykorzystania dla przeróżnych zastosowań. Obecnie produkowane wentylatory to urządzenie o dużej wydajności i sprawności energetycznej. Użycie tych urządzeń objęte jest normami europejskimi, które regulują kwestie np. energooszczędności, co ma także znaczenie dla środowiska naturalnego dzięki wymogom tworzenia urządzeń bardziej przyjaznych środowisku czyli energooszczędnych.

obudowa wentylatora przemysłowego

Czym wyróżniają się wentylatory na tle innych urządzeń przemysłowych?

Wentylatory to urządzenia niemalże bezawaryjne. Mogą być cały czas w użyciu, działają w sposób automatyczny, mogą automatycznie dostosowywać się do warunków pracy i nie generują dużych kosztów. Specjalne wykonanie umożliwi pracę wentylatora w bardzo wysokich temperaturach, a także strefach zagrożenia wybuchem lub w środowisku trudnym, zapylonym. Duże zróżnicowanie wentylatorów, również w zakresie parametrów, skuteczności jak i mocy umożliwia dostosowanie tego urządzenia do wielu instalacji, np. suszenia, wyciągu, oddymiania, napowietrzania, transportowania.

Charakterystyka przemysłowych wentylatorów:

  • niski poziom hałasu podczas działania,
  • zabezpieczenie termiczne wentylatorów działających w wysokiej temperaturze,
  • ochronne uszczelnienia zwiększają odporność na temperaturę i wilgoć takich elementów jak wał czy łożyska,
  • odpowiednie wyważenie elementów wentylatora ogranicza drgania,
  • szeroki wybór układu i kształtu łopatek wirnika,
  • wytrzymałość elementów wentylatora na naprężenia.

wentylatory przemysłowe

Specjalne wykonanie wentylatorów

Sposób użytkowania wentylatora może wymusić zastosowanie jego specjalnej wersji. Dla przykładu każdy z wentylatorów może zostać wyprodukowany z materiałów odpornych na kwasy. jeżeli urządzenie przeznaczone jest do pracy w środowisku agresywnym, takie wykonanie jest obowiązkowe. Dodatkowo wentylatory narażone na pracę w wysokiej temperaturze również muszą zostać do tego przygotowane. Te, które będą montowane w strefach zagrożenia wybuchem muszą posiadać specjalną przeciwiskrową konstrukcję. Nazywa się je wentylatorami przeciwwybuchowymi EX.  Każdy z wentylatorów może posiadać także specjalną izolację akustyczną, które znacznie zminimalizuje poziom generowanego hałasu.

Więcej informacji można znaleźć na stronach:

http://www.luftberg.pl

http://www.energovent.pl/download/went_v2.pdf

http://wentylatory24.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top