Arduino w inteligentnym domu: Przegląd podstawowych koncepcji

W Polsce coraz cześciej buduje się inteligentne domu. Ich popularność podyktowana jest wieloma czynnikami. Smart home korzysta z wielu udogodnień i funkcjonalności.

Dzięki czemu domownicy mogą korzystać nie tylko z możliwie najlepszych technologii ale praktycznych udogodnień. Sterowanie oświetleniem, otwieraniem drzwi, alarmem czy zdalnie sterowana kuchnia to najpopularniejsze rozwiązania jakie można zastosować w smart home. Przydatne we wdrożeniu tego typu udogodnień okazują się wszelkiego rodzaju rozwiązania technologiczne i urządzenia. Jednym z nich są powszechnie znana platforma programistyczna Arduino.

Zastosowanie Arduino w inteligentnym domu

Pierwszym etapem w budowie smart home z wykorzystaniem Arduino jest wybór odpowiedniej płytki. Jednym z popularniejszych w tej dziedzinie jest Arduino Uno jednak jest to wersja dla początkujących programistów. Dla zaawansowanych polecane są płytki, takie jak Arduino Mega czy Arduino Due, które mają znacznie większe możliwości jeśli chodzi o projektowanie i konfiguracje smart home. Od czego zacząć budowę inteligentnego domu z użyciem Arduino? Kilka cennych wskazówek poniżej.

Wybór dedykowanych modułów

Jeśli już wybraliśmy odpowiedni rodzaj płytki Arduino następnym krokiem jest wybór modułów, które pozwolą na monitorowanie i sterowanie urządzeniami w smart home. Dla przykładu można wybrać moduł odpowiadający za automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia ( moduł czujnika ruch) lub też dedykowany czujnik temperatury, by móc na bieżąco kontrolować ogrzewanie i działanie klimatyzacji.

Programowanie płytki Arduino

Po wyborze odpowiednich modułów, należy zaprogramować płytkę Arduino. Niezależnie od tego czy wybraliśmy Arduino Mega czy Arduino Uno, można to zrobić za pomocą popularnych środowisk programistycznych, takich jak Arduino IDE lub PlatformIO. Jednak zanim podejmiemy się programowania najlepiej zapoznać się z językiem programowania Arduino, który ma wiele przydatnych bibliotek.

Budowa inteligentnego domu (smart home)

Gdy płyta Arduino jest już zaprogramowana i gotowa do działania, można przejść do etapu budowy smart home i projektowania najbardziej praktycznych dla nas rozwiązań. Na początek warto zacząć od prostych projektów, takich jak automatyczne sterowanie oświetleniem, czy kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach.

Wykorzystanie platformy Arduino Mega, Arduino Uno w celu stworzenia inteligentnego domu jest stosunkowo łatwe i oferuje całkiem sporo możliwości. Najpierw można zacząć od prostych projektów i stopniowo rozwijać swoje umiejętności, dodając coraz więcej modułów, aby stworzyć dom pełen inteligentnych rozwiązań. Więcej o zastosowaniu i rodzajach płytek Arduino znajdziesz w ofercie sklepu elektronicznego: https://elty.pl/pl/c/Mega/74

Back To Top