Co potrafią teleskopowe wózki widłowe?

co potrafią teleskopowe wózki widłowe

Teleskopowe wózki widłowe to potoczna nazwa ładowarek teleskopowych, które uznawane są za uniwersalne oraz praktyczne maszyny. Co konkretnie potrafią wózki z wysięgnikiem teleskopowym? Gdzie się je wykorzystuje? Tego dowiesz się, czytając nasz najnowszy wpis.

Maszyna o wielu możliwościach

To niezwykle przydatna maszyna, z pomocą której można wykonać wiele czynności. Służy ona m.in. do:

  • unoszenia ładunków,
  • umieszczenia ich na odpowiedniej wysokości,
  • transportu materiałów lub ładunków o sporych gabarytach.

Co warto podkreślić, dodatkowy osprzęt (poza tradycyjnymi widłami) może zwiększyć możliwości tego sprzętu. Pozwala on nawet na przenoszenie sypkich materiałów wielkogabarytowych, długich bel czy rur. To sprawia, że teleskopowy wózek widłowy jest niezwykle przydatnym narzędziem pracy.

Teleskopowe wózki widłowe zostały też wyposażone w napęd spalinowy, więc masz pewność, że będą one skutecznie pracować przez wiele godzin. Napęd nie jest ich jedynym atutem. Do zalet tej maszyny można wliczyć też solidną konstrukcję, kabinę, która często wyposażona jest w ogrzewanie i klimatyzację oraz duże koła o szeroko bieżnikowanych oponach.

Zastosowanie

zastosowanie teleskopowych wozków widłowych

Teleskopowe wózki widłowe to sprzęt chętnie wykorzystywany w wielu branżach, począwszy od przemysłu, przez budownictwo, a zakończywszy na rolnictwie. W tej ostatniej dziedzinie niezbędne są przy pracach porządkowych gospodarstw czy związanych z uprawą zbóż. Często wybiera się ten sprzęt, by przetransportować plony.

To nie wszystko. Wiele osób używa teleskopowych wózków widłowych w pracach związanych z:

  • budową plenerowych scen — z tym wózkiem łatwiej zamontować dekoracje i oświetlenie;
  • utrzymaniem linii energetycznych w dobrym stanie,
  • zewnętrzną renowacją zabytkowych obiektów.

A co z uprawnieniami?

By móc operować ładowarką teleskopową, do której kategorii tak naprawdę wlicza się teleskopowy wózek widłowy, należy mieć odpowiednie uprawnienia. Przyznawane są one po zaliczeniu państwowego egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego

Kto może zapisać się na kurs? Potencjalny uczestnik musi spełnić następujące wymagania:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • posiadać minimum podstawowe wykształcenie,
  • móc bez przeszkód uzyskać zaświadczenie lekarskie potwierdzające możliwość prowadzenia tego typu pojazdów.

Co ważne, jest kilka chorób, które wykluczają możliwość podjęcia kursu. Zalicza się do nich epilepsja, cukrzyca, wady wzroku, choroby psychiczne oraz niepełnosprawność psychiczna, bądź też ruchowa.

Back To Top