Rodzaje kół łańcuchowych

Standardowe koła łańcuchowe to części maszyn o wielu funkcjonalnościach i przeróżnych zastosowaniach. To komponenty, bez których trudno byłoby utrzymać maszynę w ruchu – dzięki swojej ząbkowatej konstrukcji, pasującej do otworów w przekładni – wprawiają w ruch łańcuch, nadając maszynie moc napędową.

Jakie zastosowanie mają koła łańcuchowe?

Podczas pracy koła łańcuchowego nie ma poślizgu i efektu rozciągania, dlatego napędy te mogą obsługiwać duże obciążenia, przy tak zwanym wysokim momencie obrotowym maszyny, który nie ma związku z mocą samego silnika.
Mogą to być modele do obsługi zaworów – na przykład w niedostępnych miejscach lub koła łańcuchowe które mocuje się do pokrętła ręcznego zaworów.
Koła łańcuchowe są wytwarzane z różnych materiałów, na przykład:

  • stal nierdzewna, która jest odporna na działanie wody czy nawet soli;
  • aluminium, czyli lekka alternatywa do mniej wymagającego zastosowania;
  • żeliwo, czyli materiał zalecany w środowiskach umiarkowanie korozyjnych.

Dostępne rodzaje kół łańcuchowych

Odporne na ścieranie, precyzyjnie wykonane, tak aby pasowały do elementów maszyn zgodnie z przeznaczeniem, dostępne są w wielu typach oraz wymiarach.

Koła łańcuchowe z piastą, w wersji pojedynczej, podwójnej oraz potrójnej, będą współpracować z każdym rodzajem łańcucha i mają wiele zastosowań w przemyśle ciężkim, gdyż są wytrzymałe i przystosowane do pracy nawet w bardzo trudnych warunkach.

Koła łańcuchowe z hartowanymi indukcyjnie zębami, wykonane są według specjalistycznych norm. Podczas hartowania, zęby zostają pokryte twardą powłoką, która zapewnia tym wielofunkcyjnym, stalowym elementom zwiększoną odporność na zużycie i długą żywotność.

Koła łańcuchowe tarczowe, dzięki procesowi produkcji zgodnemu z restrykcyjny normami, zapewniają zwiększenie wydajności pracy nawet najbardziej wymagających maszyn.

Przy wytwarzaniu tego typu elementów obowiązuje wąska tolerancja wymiarowa – producent dokłada należytej staranności, aby ich powierzchnia nie zrobiła się nierówna czy chropowata, po to, by swobodnie mogły współpracować z ogniwami łańcucha bez uszkadzania go.

Back To Top