Budowa nowoczesnego garażu – przydatne wskazówki

Garaż samochodowy

Garaż samochodowy to obecnie coś więcej niż miejsce do parkowania samochodu. Pomieszczenie często wykorzystywane jest jako pokój do przechowywania lub domowy warsztat.

Na co zwrócić uwagę budując garaż samochodowy?

Przepisy prawa budowlanego, określają minimalne wymagania, które należy zastosować przy projektowaniu garażu. Wymiary to 2,3 x 5 m, przy zachowaniu minimalnej odległości od ścian czy innych części konstrukcyjnych domów w okolicach pół metra. Decydując się na garaż, warto więc dużą wagę przyłożyć do projektu, który pozwoli odpowiednio zagospodarować dostępne miejsce. Aby pojazd mógł swobodnie przejechać przez bramę, powinna mieć ona wysokość około 2,1 do 2,25 metra. Szukając odpowiedniego garażu, warto przede wszystkim realnie ocenić warunki na dostępnej działce. Dokładnie pomierzyć jej powierzchnię, zabudowę, aby projekt był zgodny z zagospodarowaniem przestrzennym. Bardzo ważne jest, żeby dopasować garaż do drogi wjazdowej. Pozwoli nam to uniknąć frustracji i problemów z wjazdem na posesje. Możesz wykorzystać do tego profesjonalną firmę budowlaną Piotr: https://piotr.com.pl, która projektuje i montuje gotowe garaże z płyt warstwowych.

Garaż jednostanowiskowy czy wielostanowiskowy

Kwestia wielkości garażu, wiąże się również z ilością posiadanych pojazdów. Jeżeli garaż samochodowy ma pomieścić kilka aut, warto rozważyć opcję garażu dwustanowiskowego. Garaż wówczas będzie bardziej przestronny i będziemy mogli zagospodarować w nim więcej miejsca. Wybierając takie rozwiązanie, warto zwrócić również uwagę na to, czy brama wjazdowa ma być jedna czy dwie – żeby wygodniej wjeżdżało się na miejsce. Budując garaż o powierzchni większej niż 35 m2, należy uzyskać pozwolenie na budowę.

Back To Top