Bezpieczeństwo na nawierzchni sportowej: Jakie czynniki wpływają na ryzyko urazów

Wybór nawierzchni najczęściej podyktowany jest rodzajem boiska sportowego. Inwestorzy mają na uwadze bezpieczeństwo użytkowników, dlatego też decydują się na instalację nowoczesnych systemów nawierzchni sportowej. 

Co może powodować ryzyko urazów?

Nieodpowiednio wyprofilowana nawierzchnia sportowa może stwarzać ryzyko powstawania urazów. Wystarczy, że nawierzchnia będzie posiadała wyrwy, nie będzie odpowiednio wypoziomowana, to wystarczy żeby się potknąć i doznać niechcianej kontuzji. Mało elastyczna nawierzchnia także może mieć wpływ na komfort gry. Zbyt twarda nawierzchnia sportowa może przyczynić się do pojawienia kontuzji. Zbyt miękka nawierzchnia na pewno jest uchronić nas przed kontuzjami. 

Każdy rodzaj nawierzchni posiada różne właściwości, które wpływają na bezpośrednio na ruch czy amortyzację, a co za tym idzie, na ryzyko powstałych urazów. Dla przykładu nawierzchnia asfaltowa czy betonowa, może zwiększyć ryzyko urazów z powodu braku absorpcji siły uderzenia. Natomiast zbyt miękka nawierzchnia, która wykazuje słabe właściwości dotyczące absorpcji wody może zwiększyć ryzyko poślizgnięć. Więcej na temat nowoczesnych nawierzchni sportowych znajdujących użytek na boiskach sportowych komercyjnych i przydomowych znajdziesz na stronie: Courty.pl

Sprawdzaj stan nawierzchni sportowej

Nawierzchnia, która jest zużyta, zniszczona potencjalnie  może zwiększyć ryzyko urazów, ponieważ nie zapewnia odpowiedniej amortyzacji lub stabilności. Dlatego też przydatna okazuj się  regularna konserwacja (przynajmniej 1 w sezonie) i ewentualna naprawa nawierzchni. Nawierzchnia sportowa niezależnie od tego na jakim rodzaju boiska jest zamontowana zawsze poddawana jest eksploatacji w większym lub mniejszym stopniu. Każdy kto chciałby przeprowadzić renowację lub diagnostykę nawierzchni sportowej istotne aby miał na uwadze rodzaj materiału z którego wykonana jest nawierzchnia. Inny rodzaj renowacji wykonuje się na boiskach asfaltowych a jeszcze inny na polipropylenowych czy tartanowych. W tej kwestii warto poprosić o pomoc fachowców. 

Back To Top