Dom szkieletowy – hit czy kit ?

projektowanie domów szkieletowych

Zależy ci na szybkim wybudowaniu własnego domu? Zdecyduj się na budowę domu z konstrukcji szkieletowej. To ciągle popularny sposób budowy w Kanadzie, ale i nie tylko. Czy jest to dom odpowiedni na polskie warunki pogodowe? Poznaj wady i zalety domów szkieletowych.

Budowa domów szkieletowych

Konstrukcja domów szkieletowych wykonywana jest z elementów prefabrykowanych, czyli takich przygotowanych wcześniej w fabryce. Budowa domów szkieletowych polega na montażu gotowych elementów takich jak, na przykład: drewniane ściany konstrukcyjne lub strop na przygotowanym fundamencie, na placu budowy. Może ona odbywać się właściwie o każdej porze roku. Projektowanie domów szkieletowych zajmuje około dwa – trzy miesiące i są one gotowe do zamieszkania.

budowa domów szkieletowych

Zalety domu szkieletowego

Najistotniejszą zaletą domów z konstrukcji szkieletowych jest szybkość ich budowy. Budowa domów szkieletowych odbywa się z prefabrykowanych elementów, co jeszcze bardziej przyśpiesza tempo pracy i zapobiega powstawaniu błędów w konstrukcji. W fabryce powstają nawet gotowe elementy takie jak, na przykład: ściany z ociepleniem, ściany z zainstalowanymi oknami i drzwiami, czy warstwami wykończeniowymi. Prace mogą odbywać się o każdej porze roku, gdyż elementy stworzone są z drewna, co nie jest możliwe na przykład w przypadku betonu. Dodatkowo dom taki z zewnątrz możemy wykończyć według własnych potrzeb, na przykład otynkować go, aby wyglądał jak standardowy dom murowany. Dom szkieletowy budowany jest z elementów lekkich, co ułatwia proces jego budowy. Projektowanie domów szkieletowych jest tańszą opcją niż standardowych domów murowanych. Kolejną zaletą jest szybkość ogrzewania, gdy chłodną porą włączymy ogrzewanie, temperatura szybko podniesie się do warunków komfortowych.

Wady domu szkieletowego

Projektowanie domów szkieletowych ma również sporo wad. Jedną z nich jest potrzeba wcześniejszego zaplanowania aranżacji wnętrza już na etapie budowy. Niestety lekkie konstrukcje wymagają wzmocnień, jeśli w naszym domu umieszczamy ciężkie przedmioty, musimy już wcześniej zaplanować dla nich miejsce. Oprócz tego dom szkieletowy wymaga zgromadzenia od razu całego naszego budżetu, co dla niektórych może okazać się problemem. Kolejną wadą domów szkieletowych jest szybkie wychładzanie się i nagrzewanie. Latem tego typu dom nagrzewa się bardzo szybko, zimą natomiast wychładza się w równie szybkim tempie, co może być zgubne na przykład podczas awarii ogrzewania. Konstrukcje domów szkieletowych niszczy wilgoć, więc muszą posiadać one odpowiednie instalacje wentylacyjne.

Więcej na temat domów szkieletowych przeczytasz na stronie https://prodrew.pl/projektowanie-i-budowa-domow-kanadyjskich.php.


Comments are Closed

© 2023: Budowa | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress