Gdzie zamontować zawory kulowe trójdrożne?

zawory

Zawory kulowe trójdrożne to elementy, które bardzo często wykorzystywane są przy różnego rodzaju instalacjach.

Czym są zawory trójdrożne?

Zawory trójdrożne jak sama nazwa wskazuje posiadają trzy przyłącza, przez które może przepływać medium w instalacji. Zadaniem zaworów jest kierowanie kierunkiem w którym płynie dana substancja. Zawory kulowe trójdrożne z powodzeniem można używać zarówno do medium ciekłych jak i gazowych.

Zastosowanie zaworów kulowych trójdrożnych

Zawory trójdrożne kulowe dzielą się na wiele rodzajów, dzięki czemu pasują do różnych gałęzi. Możemy je wykorzystać zarówno w małych gospodarstwach, jak i w dużych obiektach i halach przemysłowych. Zawory kulowe trójdrożne możesz spotkać w instalacjach centralnego ogrzewania, w instalacjach chłodniczych czy wodociągowych.
Zawór trójdrożny przełączający, wykorzystywany jest w miejscach, gdzie konieczna jest zmiana kierunku medium grzewczego. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce w przypadku, gdy obydwa odbiorniki są zasilane naprzemiennie. Tego typu zawory możemy wykorzystać w miejscach, gdzie mamy do czynienia z instalacjami z więcej niż jednym źródłem ciepła np. kotłem czy pompami ciepła. Możemy wyróżnić także zawór trójdrożny mieszający, który pozwala na mieszanie czynnika zasilającego z tym, który wraca. Stosowany jest po to, aby zmienić temperaturę. Zawór trójdrożny mieszający możemy znaleźć w instalacjach wodociągowych, tam gdzie mamy do czynienia z wodą użytkową. Chroni przed nagłym, dużym wzrostem temperatury wody. Możemy wyróżnić także zawory termostatyczne, które stabilizują temperaturę. Tego typu zawory znajdują zastosowanie w instalacjach, które zaopatrują mieszkańców w ciepłą wodę.

Więcej na temat zaworów kulowych znajdziesz tutaj: https://www.zawory.com.pl/zawory,z,1.html.

Back To Top