Siłowniki pneumatyczne wykorzystują siłę powietrza do wytwarzania ruchu obrotowego i liniowego. W najszerszym znaczeniu cylinder pneumatyczny jest siłownikiem pneumatycznym. Dla celów tego artykułu głównym przedmiotem zainteresowania są siłowniki pneumatyczne, które są przeznaczone do wywoływania ruchu obrotowego zaworów sterujących, do automatyzacji produkcji, do zaciskania itp. Omówiono również ich zastosowanie w zastosowaniach liniowych, takich jak obsługa i pozycjonowanie zaworów. Dowiedzmy się więcej o siłownikach pneumatycznych.
Siłowniki pneumatyczne to sprawdzona metoda uzyskiwania ruchu obrotowego i liniowego. Do uruchamiania zaworów, zarówno włączania / wyłączania, jak i sterowania, powietrze zapewnia niezawodną, bezpieczną i ekonomiczną metodę. Pomijając koszt samego dostarczenia sprężonego powietrza, siłowniki pneumatyczne są zwykle bardziej opłacalne niż siłowniki elektryczne do określonej średnicy zaworu. Gdy zawory stają się większe, ekonomia zaczyna przechylać się bardziej na korzyść siłowników elektrycznych. Zakupić możemy je u dystrybutora GP Automatic.
Rodzaje siłowników pneumatycznych
Pneumatyczne napędy obrotowe – pneumatyczne siłowniki obrotowe wykorzystują różnorodne mechanizmy do wytwarzania ruchu obrotowego. Dwa popularne style wykorzystują tłoki lub membrany. W jednym stylu tłok przesuwa zębatkę obok zębnika, obracając zębnik, aby wytworzyć ograniczony zakres obrotu na wale wyjściowym. Inny styl wykorzystuje szkockie jarzmo, dobrze znane ogniwo kinematyczne, do wytworzenia do 90 ° obrotu wału wyjściowego. Trzecia metoda nie wykorzystuje tłoków ani membran, ale zamiast tego wykorzystuje jedną lub dwie łopatki, które są pod ciśnieniem, aby wytworzyć ruch obrotowy bezpośrednio w okrągłej obudowie.
Pneumatyczne siłowniki liniowe są stosowane w zaworach z trzpieniem wznoszącym do bezpośredniego sterowania zasuwą, grzybem itp. Zwykle stosowane są dwa typy, membrana i tłok. Style membranowe są popularne, ponieważ ich szerokie powierzchnie mogą wytwarzać ogromną siłę przy umiarkowanym ciśnieniu powietrza. Membrana to gumowa membrana, której obrzeże jest uszczelnione na zewnętrznej obudowie siłownika. Ciśnienie powietrza przesuwa membranę w górę lub w dół wbrew ciśnieniu sprężyny, w zależności od tego, czy siłownik jest zaprojektowany tak, aby nie otwierał się, czy też nie zamykał. Długości skoku są generalnie krótsze niż w przypadku zaworów tłokowych, gdzie skoki zależą tylko od długości cylindra, a nie od wielkości rozciągnięcia, które może tolerować membrana.
Kombinowane siłowniki obrotowe / liniowe – możliwość zapewnienia zarówno przesuwu liniowego, jak i ograniczonej rotacji jest przydatna w niektórych zastosowaniach, takich jak trzymanie w miejscu pracy. Zaciski można podnosić i odchylać od przedmiotu obrabianego, aby umożliwić jego usunięcie, a następnie zwiększać ciśnienie i ponownie zaczepiać po ustawieniu nowego przedmiotu obrabianego.