Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy budynek użyteczności publicznej powinien być zaopatrzony w systemy ppoż. Jego podstawowym celem jest wyeliminowanie i zmniejszenie zagrożenia powstania pożaru. Natomiast w sytuacji wystąpienia pożaru tego typu ochrona jest w stanie zmniejszyć rozprzestrzenienia się ognia. O jakie elementy należy zadbać wdrażając ochronę ppoż dowiesz się w poniższym artykule.
System oddymiania
W sytuacji zagrożenia pożarem bardzo ważne jest wdrożenie systemu oddymiania. Ma on kluczowe zastosowanie dla zwiększenia bezpieczeństwa i przebiegu ewentualnej akcji gaśniczej. Systemy oddymiania są w stanie sprawnie i skutecznie wyeliminować powstające w wyniku wybuchu gazy pożarowe, dodatkowo usuwają dym oraz toksyczne substancje z miejsc objętych ogniem. Systemy oddymiania są w stanie skutecznie zapobiegać sytuacjom w których dochodzi do podtrucia dwutlenkiem węgla i innymi substancjami toksycznymi powstałymi w wyniku wybuchu pożaru.
Dodatkowe elementy przeciwpożarowe
Już na etapie budowania pomieszczeń użyteczności publicznej czy domów mieszkalnych powinny być uwzględnione elementy przeciwpożarowe. Jest to nie tylko wymóg prawny, ale przede wszystkim forma dodatkowego zabezpieczenia przed niechcianym wybuchem pożaru. Do podstawowych elementów ochrony zalicza się przede wszystkim: drzwi ppoż, sygnalizatory ppoż, w niektórych pomieszczeniach również ściany przeciwpożarowe i ściany ogniowe.
Chcąc wyposażyć pomieszczenia w drzwi ppoż musimy pamiętać o ich odpowiednim doborze a konkretniej rzecz ujmując o ich klasyfikacji. Podobnie jest w sytuacji kiedy chcemy wybrać sygnalizatory ppoż. Tutaj musimy uwzględnić czy sygnalizatory są do montażu na zewnątrz budynku czy wewnątrz. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy jest to sygnalizator dźwiękowy czy optyczny. Więcej na temat sygnalizatorów ppoż znajdziesz na stronie W2 producenta systemów sygnalizacji ppoż. Firma oprócz sprzedaży zapewnia specjalistyczne doradztwo, dzięki czemu możemy mieć pewność zakupu dobrych, atestowanych i bezpiecznych produktów przeciwpożarowych. Szczegóły na stronie https://w2.com.pl
Systemy przeciwpożarowe
Systemy sygnalizacji przeciwpożarowej stosuje się w ramach ochrony ppoż jest to ten z elementów, który jest w stanie na czas chronić ludzi znajdujących się w budynku. Ich zadaniem jest wczesne wykrywanie i pożaru i zawiadomienie z dużym wyprzedzeniem służb ratowniczych i gaśniczych. Zasada działania systemów przeciwpożarowych polega na tym, że detektory ognia działają z nimi spójnie wysyłając do centrali w sytuacji zagrożenia system gaśniczy.