Lekkie konstrukcje stalowe w budownictwie

kształtowniki lekkiej konstrukcji stalowej

Lekkie konstrukcje stalowe od lat zyskują popularność dzięki wszechstronności zastosowania. Konstrukcje takie, które chętnie wykorzystywane są w budownictwie maja szereg zalet powodujących wybór właśnie tej technologii do wielu zastosowań. Pierwszą zaletą odróżniająca lekkie konstrukcje od innych rodzajów konstrukcji jest duża efektywność. To dzięki niej tak duży jest zakres obiektów powstałych właśnie w tej technologii. Lekkie konstrukcje stalowe w wielu miejscach wypierają tradycyjną technologię stawiania konstrukcji, jak chociażby konstrukcje drewniane, czy takie materiały jak pustaki, cegła i tym podobne. Zaletą tego rozwiązania jest mała masa elementów tworzących konstrukcję. Konstrukcje lekkie składają się przede wszystkim z elementów giętych na zimo. W porównaniu do kształtowników walcowanych na gorąco posiadają przy tej samej wytrzymałości dużo niższą masę. Kształtowniki gięte na zimno mogą osiągnąć nawet 30 procentową różnicę w masie. Następnym ułatwieniem w stosowaniu lekkich konstrukcji jest szybkość ich montażu oraz łatwe zabezpieczenie przed korozją. Jak zatem widzimy wybierając lekkie konstrukcje stalowe osiągamy takie korzyści jak:

  • niższa masa konstrukcji przy tej samej wytrzymałości,
  • szybszy i łatwiejszy montaż konstrukcji,
  • wysoka efektywność i uniwersalność zastosowania,
  • łatwe zabezpieczenie antykorozyjne.

Istnieje jednak wada w stosowaniu kształtowników giętych na zimno, która objawia się w większym koszcie inwestycji. Związane jest to z większymi kosztami produkcji tych elementów. Mimo to, dzięki szeregu zaletom, lekkie konstrukcje chętnie wykorzystywane są w budownictwie nowych obiektów, ale nie tylko. Są one także elementem branym pod uwagę przy przebudowie starych obiektów budowlanych, przy dobudowie, remontach itd.

kształtowniki lekkiej konstrukcji stalowej

Dachy z lekkich konstrukcji stalowych

Remonty dachów, które wymagają wymiany umożliwiają także wykorzystanie elementów stalowych, które mają przewagę nad tradycyjnymi metodami pokrycia dachowego. Ciężkie dachówki ceramiczne wymienić można na blachodachówki, czy pokrycia z blachy trapezowej. Takie pokrycie z blachy może być wsparte o stalową konstrukcję łat opartych o istniejącą konstrukcję dachu. Przy remontach dachów z warstwą bitumiczną, która wymaga napraw, wymian i renowacji alternatywnym sposobem na przebudowę istniejącego dachu są lekkie konstrukcje stalowe, które mogą nadać dachowi nowy kształt. Taką metodę wykorzystuje się w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym w budynkach z wielkiej płyty, czyli wszędzie tam gdzie mamy do czynienie z płaskimi dachami. zaletami takich rozwiązań jest uzyskanie ciekawszych walorów estetycznych dachu, oraz możliwość zastosowania dodatkowej bariery termicznej od strony dachu. lekkie konstrukcje w tym przypadku stanowią konstrukcję nośną nowego dachu, który posadowiony jest bezpośrednio na płaskim dachu.

lekka konstrukcja stalowa na dachu

Nadbudowa kondygnacji z lekkich konstrukcji stalowych

Chcąc uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową warta rozważenia jest nadbudowa obecnego obiektu, zbudowanego najczęściej w tradycyjnej technologii. Lekkie konstrukcje stalowe umożliwiają nadbudowę wszędzie tam, gdzie nadbudowa tradycyjnymi metodami nie mogłaby się dobyć z powodu niedostatecznej wytrzymałości konstrukcji budynku czy fundamentów. Dzięki lekkim konstrukcjom można użyć stalowego szkieletu, który będzie stanowił układ utrzymujący nadbudowywaną kondygnację. Na stalowym szkielecie mocowane mogą być prefabrykowane panele ścienne w celu uzyskania estetycznego wyglądu z zewnątrz. Przy zachowaniu wytycznych i norm odpowiadających za utrzymanie wystarczającej wytrzymałości, odporności termicznej, akustycznej, taka nadbudowa z konstrukcji stalowych zapewni bezproblemowe i bezpieczne użytkowanie nowej kondygnacji bez większej różnicy z pozostałymi, istniejącymi kondygnacjami w budynku.

Są to tylko dwa przykłady w sposobie wykorzystanie lekkich konstrukcji stalowych w budownictwie. Takich przykładów jest znacznie więcej, będą jednak opisane w kolejnej publikacji dotyczącej zastosowania lekkich konstrukcji.

Donatowe informacje: metalservice.info.pl

www.konstrukcjestalowe.info


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2022: Budowa | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress