Czym są i do czego służą maty esd?

Specyficzne warunki pracy powodują, że w licznych zakładach przemysłowych pracodawcy decydują się na specjalne maty esd. Dzięki nim skutecznie można zwiększyć komfort oraz bezpieczeństwo osób, które w danym miejscu każdego dnia spędzają wiele godzin. Czym zatem są maty esd i co warto o nich wiedzieć? Dlaczego ich stosowanie jest tak ważne? Gdzie możemy kupić najlepsze maty esd? O tym wszystkim w poniższym artykule.

Maty esd – co to jest?

Maty esd to specjalne maty antystatyczne. Stosowane są przede wszystkim w tych zakładach pracy, w których pracownicy narażeni są na działanie szkodliwych wyładowań elektrostatycznych. Warto podkreślić, że wspomniane wyładowania są wynikiem wielu codziennych czynności, których nie jesteśmy w stanie uniknąć. Trudno przecież wyobrazić sobie dzień w pracy bez chodzenia lub zmiany ubrania. To właśnie wtedy następuje przeskok elektronów z jednej powierzchni na drugą, a to prowadzi wyładowań elektrostatycznych. Są one groźne dla życia i zdrowia pracowników, ale także mogą być przyczyną awarii sprzętu. Jeżeli chcemy uniknąć tego typu sytuacji, warto zaopatrzyć się właśnie w specjalne maty esd. Wykonane są z gumy, która zmniejsza lub zupełnie neutralizuje ładunki elektrostatyczne.

Jakie maty esd wyróżniamy?

Maty esd, jakie znajdziemy na rynku, można podzielić na maty podłogowe oraz maty stołowe. Pierwsze z nich wyróżniają się dodatkowo właściwościami antypoślizgowymi, a także poprawiają komfort wykonywanej na stojąco pracy. Maty stołowe stosowane są natomiast w celu ochrony blatów. Ładunki elektryczne odprowadzane są dzięki specjalnym opaskom, które umieszcza się na nadgarstkach pracowników.

Bogaty asortyment niezawodnych i wytrzymałych mat esd można znaleźć na przykład w firmie Natare, specjalizującej się w matach przemysłowych i wycieraczkach: https://matypodlogowe.eu/maty-antystatyczne-esd/

Maty esd – zalety

Wśród najważniejszych zalet mat esd wyróżnić należy przede wszystkich ich ochronę pracowników i różnych urządzeń. Maty esd są również matami bardzo odpornymi na ścieranie i różne niekorzystne warunki. Dzięki temu przez długi czas zachowują swoje niezwykłe właściwości. Dodatkowo są odporne na wysokie temperatury, a także oleje, smary czy rozpuszczalniki. Właśnie z tego powodu znajdują zastosowanie w naprawdę wielu miejscach i są coraz chętniej wybierane przez pracodawców, którzy stawiają na bezpieczeństwo i komfort pracy.

Gdzie stosować maty esd?

Maty antystatyczne, czyli maty esd, powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie pracownicy są narażeni na działanie niebezpiecznych wyładowań. Wymienić tu można takie miejsca, jak sale operacyjne i intensywnej terapii, przegrody spawalnicze, zakłady pracy przemysłu lekkiego lub te zakłady, gdzie wykorzystywana jest aparatura diagnostyczna.

Back To Top