Kodeks Pracy jasno określa obowiązki każdego pracodawcy w zakresie wstępnego szkolenia BHP oraz PPOŻ. Według obowiązujących przepisów nowy pracownik nie może wykonywać obowiązków służbowych bez zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych.
Wstępne szkolenia BHP oraz szkolenia przeciwpożarowe mają zapewnić pracownikowi nabycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności w zakresie konkretnych przepisów oraz zapoznanie go z ewentualnymi zagrożeniami występującymi w miejscu pracy.
Szkolenie wstępne i instruktaż ogólny BHP
W skład szkolenia wstępnego wchodzi instruktaż ogólny i stanowiskowy. Pierwszy z nich ma na celu przede wszystkim zapoznanie pracownika z ogólnymi przepisami zawartymi w Kodeksie Pracy. Natomiast instruktaż stanowiskowy odbywa się na konkretnym stanowisku pracy i obejmuje udzielenie wszelkich instrukcji na temat bezpiecznego wykonywania pracy oraz zapoznanie pracownika z zagrożeniami mogącymi wystąpić na danym stanowisku. Instruktaż ten powinien zakończyć się sprawdzeniem wiedzy pracownika w zakresie przekazanych informacji.
Kodeks Pracy nie określa wymagań co do osoby przeprowadzającej szkolenia wstępne – może to być zarówno pracownik firmy (posiadający odpowiednie kompetencje), jak i przedstawiciel firmy zewnętrznej, oferującej usługi szkoleniowe w zakresie przepisów przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zobacz więcej na stronie POL POŻ – Szkolenia PPOŻ