Bardzo popularnym sposobem na oszczędzanie domowego budżetu przeznaczonego na ogrzewanie domu są instalacje solarne. Podgrzewacze solarne to coraz popularniejsze i często widywane na dachach domów elementy odpowiedzialne za dostarczanie dodatkowego ciepła.
Podgrzewacze solarne nie zastąpią ogrzewania centralnego
Złą wiadomością dla zainteresowanych ogrzewaniem domów przy pomocy systemów solarnych podgrzewaczy jest wiadomość, że sprawność energetyczna tych instalacji w okresie największego zapotrzebowania na ciepło jest stosunkowo niska a w niektórych typach instalacji podgrzewaczy solarnych wręcz znikoma. Solarne podgrzewacze wody do użytku domowego służą głównie uzupełnieniu domowych instalacji grzewczych o zasilanie w okresie letnim.
Nie piec C.O. a łazienkowy Junkers jest głównym konkurentem dla podgrzewaczy solarnych
Wielu amatorów domów pasywnych oraz systemów ekologicznego ogrzewania uznaje instalacje solarne za elementy które docelowo miałyby zastąpić wszystkie płatne źródła ciepła bezpłatnym odzyskiem ciepła ze słońca. Niestety współczesne instalacje solarnych podgrzewaczy wodnych nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości ciepłej wody do ogrzania najmniejszego zasobnika CWU w krótkie i chłodne, a także często pochmurne zimowe dni.
Instalacja solarnych podgrzewaczy działa najbardziej efektownie w okresie wiosennym, letnim i jesiennym, kiedy okres nasłonecznienia jest zdecydowanie większy niż zimą. Wiele osób zastanawia się czytając te informacje – po co mi gorąca woda w lecie? Zapominają przy tym, że woda podgrzewana w solarach nie służy do ogrzewania kaloryferów a do ogrzania domowej wody użytkowej – do kąpieli, zmywania naczyń (nawet do dostarczenia ciepłej wody do zmywarek – istnieją bowiem urządzenia do zmywania wyposażone w wlot ciepłej wody, które zużywają zdecydowanie mniej energii podczas zmywania, jak na przykład niektóre modele Beko). Ciepła woda używana jest przez cały rok, nie tylko w okresie zimowym. Podczas gdy zimą domowe gospodarstwa są w stanie dostarczyć ciepłą wodę dzięki wykorzystaniu płaszczy wodnych w kominkach czy piecach węglowych czy gazowych, w okresie letnim podgrzewanie wody często pozostawało w kwestii pieca gazowego przepływowego (lub jego elektrycznego odpowiednika).
Dzięki instalacji solarnych podgrzewaczy można niemal całkowicie wyeliminować konieczność korzystania z gazowych pieców przepływowych (popularnie nazywanych junkersami) – w lecie ciepła woda dostarczana jest w ponad 90% ze sprawnej instalacji solarnej, natomiast w okresie jesienno zimowym z pieca centralnego ogrzewania wyposażonego w zasobnik ciepłej wody.