Zabezpieczenia ppoż stosowane w budynkach

strażacy gaszą pożar

Polskie prawo budowlane i przeciwpożarowe nakłada na administratorów budynków duża odpowiedzialność za stosowanie odpowiednich zabezpieczeń ppoż budynków. Od jakości i sprawności tych instalacji zależy bezpieczeństwo mienia i ludzi przebywających na co dzień w budynku. Zabezpieczenie ppoż opiera się na kilku ważnych zasadach, które należy brać pod uwagę już na etapie projektowania budynku.

Odgrodzenie niebezpieczeństwa

hala konstrukcja stalowa
Budynek o konstrukcji stalowej

Jedną z elementarnych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego obiektów jest stosowanie stref pożarowych, które w szybki sposób mogą zostać odcięte od innych pomieszczeń czy części obiektu budowlanego. Szczególnym przypadkiem są pomieszczenia techniczne w których ryzyko wystąpienia pożaru jest szczególnie duże. Poza odpowiednimi drzwiami ważne jest również izolowanie przepustów instalacji elektrycznej prowadzonych w ścianach czy konstrukcji budynku.

W zależności od rodzaju transportowanego medium (przewody kablowe, instalacje sanitarne), zastosowanych materiałów oraz stopnia ich palności profesjonalne firmy zajmujące się zabezpieczeniami ppoż budynków dobierają rozwiązania o odpowiedniej klasie odporności ogniowej.

Natryski ogniochronne

Wśród zabezpieczeń ppoż biernych poza odpowiednim projektowaniu budynków i stosowaniu niepalnych materiałów oraz materiałów ogniochronnych znajdują się też natryski ogniochronne – więcej na POL-POŻ.PL. Stosuje się je często jako zabezpieczenia konstrukcji stalowych. Lekki natrysk, posiadający niedużą gęstość masy nie wpływa na dodatkowe obciążenie konstrukcji. Współcześnie oferowane systemy natryskowe pozwalają na błyskawiczne wykonanie instalacji, dokładnie pokrywa powierzchnię oraz szczeliny. Pokrycie konstrukcji stalowych natryskiem zabezpiecza go przed niebezpiecznymi naprężeniami występującymi przy wysokich temperaturach podczas pożaru. Stalowe elementy konstrukcji budynku (np. hali przemysłowej) w przypadku pożaru nie ulegną rozprężeniu, a tym samym narażeniu konstrukcji budynku opartej o stalowe dźwigary na zawalenie się wskutek pożaru.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top