Kombinowane ogrzewanie w domu

W nowo budowanych domach coraz częściej stosowane są instalacje grzewcze podłogowe, oraz podłogowe ze wsparciem ze strony grzejników. Rozwiązanie to ma swoje zdecydowane zalety i sprawia, że nawet w największe mrozy w domu z kombinowanym ogrzewaniem jest zawsze komfortowa temperatura.

Ogrzewanie podłogowe a komfort cieplny

W przypadku projektowania instalacji grzewczych opartych o ogrzewanie podłogowe ważnym czynnikiem wpływających na efektywne działanie ogrzewania podłogowego jest temperatura komfortowa, jaką odczuwa człowiek podczas stąpania po podłodze. Różni się ona od temperatury powietrza w pomieszczeniu o około 8 stopni (jest wyższa). Efektywne ogrzewanie podłogowe powinno więc zapewniać taką wydajność aby podłoga nagrzana do temperatury 30 stopni otoczona była powietrzem z pomieszczenia o temperaturze 24 stopnie.

Instalacja podłogowego ogrzewania jest zdecydowanie bardziej ergonomicznym rozwiązaniem niż stosowanie grzejników. Ogrzewanie podłogowe nie zajmuje dodatkowego miejsca (poza podwyższeniem podłogi względem podłoża o jakieś 14 – 17 cm) i jest cichsze w porównaniu do standardowego ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe składa się zwykle z kilku obwodów grzejnych.

Dla zachowania odpowiedniej efektywności ogrzewania podłogowego stosuje się rozdzielenie rur prowadzących ciepłą wodę w podłodze na obwody. Standardowy obwód grzejny pokrywa 14-18 m2 powierzchni. Układane są one i podłączane do pionów instalacji grzewczej w taki sposób, aby instalacja w każdym pomieszczeniu mogła zostać niezależnie odłączona od systemu ogrzewania.

Ogrzewanie z grzejników

W domach wielokondygnacyjnych powstaje często problem niedoboru mocy cieplnej. Wynikać może ona z tego, że poszczególne pomieszczenia na wcześniejszych kondygnacjach pobierają część mocy grzewczej. W przypadku kiedy podczas obliczeń wymagania mocy grzewczej ogrzewania podłogowego nie będą mogły być spełnione należy już na etapie projektowym uwzględnić konieczność instalacji dodatkowych grzejników.

Spis firm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top