Kombinowane ogrzewanie w domu

W nowo budowanych domach coraz częściej stosowane są instalacje grzewcze podłogowe, oraz podłogowe ze wsparciem ze strony grzejników. Rozwiązanie to ma swoje zdecydowane zalety i sprawia, że nawet w największe mrozy w domu z kombinowanym ogrzewaniem jest zawsze komfortowa temperatura.

Ogrzewanie podłogowe a komfort cieplny

W przypadku projektowania instalacji grzewczych opartych o ogrzewanie podłogowe ważnym czynnikiem wpływających na efektywne działanie ogrzewania podłogowego jest temperatura komfortowa, jaką odczuwa człowiek podczas stąpania po podłodze. Różni się ona od temperatury powietrza w pomieszczeniu o około 8 stopni (jest wyższa). Efektywne ogrzewanie podłogowe powinno więc zapewniać taką wydajność aby podłoga nagrzana do temperatury 30 stopni otoczona była powietrzem z pomieszczenia o temperaturze 24 stopnie.

Instalacja podłogowego ogrzewania jest zdecydowanie bardziej ergonomicznym rozwiązaniem niż stosowanie grzejników. Ogrzewanie podłogowe nie zajmuje dodatkowego miejsca (poza podwyższeniem podłogi względem podłoża o jakieś 14 – 17 cm) i jest cichsze w porównaniu do standardowego ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe składa się zwykle z kilku obwodów grzejnych.

Dla zachowania odpowiedniej efektywności ogrzewania podłogowego stosuje się rozdzielenie rur prowadzących ciepłą wodę w podłodze na obwody. Standardowy obwód grzejny pokrywa 14-18 m2 powierzchni. Układane są one i podłączane do pionów instalacji grzewczej w taki sposób, aby instalacja w każdym pomieszczeniu mogła zostać niezależnie odłączona od systemu ogrzewania.

Ogrzewanie z grzejników

W domach wielokondygnacyjnych powstaje często problem niedoboru mocy cieplnej. Wynikać może ona z tego, że poszczególne pomieszczenia na wcześniejszych kondygnacjach pobierają część mocy grzewczej. W przypadku kiedy podczas obliczeń wymagania mocy grzewczej ogrzewania podłogowego nie będą mogły być spełnione należy już na etapie projektowym uwzględnić konieczność instalacji dodatkowych grzejników.

Spis firm


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2022: Budowa | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress