Rozplanowanie poszczególnych instalacji budowlanych

Nikt z nas nie ma wątpliwości co do tego, że budowa własnego domu jest poważnym przedsięwzięciem, które bez wątpienia pochłonie sporo naszego czasu oraz pieniędzy. Niemniej jednak wielu z nas decyduje się na tą odważną inwestycję. By nie okazała się ona porażką i źródłem frustracji, warto dobrze się do niej przygotować, a przede wszystkim jak najlepiej zaplanować każdy etap.

Dobrze rozplanowany montaż instalacji

W pierwszym momencie postawienie domu może nam się wydawać dosyć prostym zadaniem, ale warto pamiętać o tym, że w każdym domu funkcjonuje kilka układów, które powinny być montowane w określonym porządku. Instalacje na budowie domu muszą być montowane według kilku prostych zasad, co pozwoli na optymalizację kosztów i czasu trwania budowy oraz zapewni sprawne działanie instalacji. Sprawy związane z kanalizacją, takie jak odprowadzanie ścieków, rozmieszczenie rur kanalizacyjnych czy też doprowadzenie do budynku wody wykonuje się najwcześniej: są to prace, które powinny być wszczęte niemalże na początku budowy domu, kiedy dopiero buduje się fundamenty.

Instalacje na budowie domu w drugiej kolejności obejmują w dalszym ciągu kwestie kanalizacyjno-hydrauliczne, ponieważ następnie montuje się rury, które będą połączone z sanitariatami (np. toaleta, bidet, prysznic), oraz wodociągowe. Wszystkie te instalacje wykonuje się na początkowych etapach budowy domu, ponieważ w późniejszym czasie byłoby to niemożliwe bądź też zmuszałoby do niszczenia osiągniętych wcześniej efektów, przez co spowalniałoby pracę i zużywało środki. Niemniej jednak, pomimo tego, że całkiem sporą część instalacji kanalizacyjno-wodociągowych wykonuje się niemalże na samym początku prac przy budowie domu, to dopiero na samym końcu budowy montuje się takie urządzenia, jak na przykład zbiorniki hydroforowe. Wynika to z prostej przyczyny, mianowicie: są to urządzenia zewnętrzne, w przeciwieństwie do rur, które w większości są pochowane za ścianami.

Co prawda można by było zamontować hydrofory itp. wcześniej, jednak istniałoby ryzyko uszkodzenia ich w czasie trwania innych prac budowlanych, dlatego też ich montaż jest zadaniem, które zostawia się dopiero na sam koniec budowy domu, tuż przed przekazaniem inwestycji.

Instalacje budowlane na poszczególnych etapach budowy

Warto pamiętać o tym, że już na etapie projektu domu powinniśmy uwzględnić wszystkie instalacje i sprzęty. Dobrym rozwiązaniem jest przeznaczenie jakiegoś pomieszczenia na coś w rodzaju domowej kotłowni i właśnie tam zamontować urządzenia takie jak zbiorniki hydroforowe i zasobniki ciepłej wody, które będą w naszym domu niezbędne, a które jednocześnie nie są specjalnie atrakcyjne i raczej szpecą niż ozdabiają pomieszczenia. Dzięki takiemu sprytnemu i prostemu zabiegowi będziemy mogli schować wszystkie niezbędne, ale nieestetyczne urządzenia w jednym miejscu, do którego będzie się zaglądało tylko wówczas, gdy zajdzie taka potrzeba. Musimy jednak pomyśleć o tym zawczasu, tak, żeby uwzględnić to w projekcie domu, bo wymaga to też odpowiedniego rozplanowania wszystkich instalacji, zwłaszcza wodociągowo-kanalizacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top