Schodołazy – rozwiązanie niemożliwego

W coraz większej ilości miejsc zwraca się uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych, tak, by mogły one bez ograniczeń korzystać z tych samych obiektów, co osoby o nieograniczonej sprawności ruchowej. Największą barierą są schody – dla osób na wózkach inwalidzkich są one nie do pokonania, ale często okazuje się, że są one również nie do pokonania dla tych, którzy zajmują się wprowadzaniem ułatwień dla niepełnosprawnych. Nierzadko bowiem architektura budynku uniemożliwia montaż windy, platformy czy podnośnika. W takich sytuacjach pojawia się jednak rozwiązanie alternatywne, a mianowicie schodołazy.wheelchair-1595794_640

Jak działają schodołazy?

Schodołaz jest urządzeniem niezależnym – w przeciwieństwie do innych rozwiązań do pokonywania schodów, nie jest on montowany w którymś miejscu budynku, może być przewożony i wykorzystywany przez jedną osobę w wielu miejscach. Wadą tego rozwiązania jest to, że wymaga ono asysty opiekuna, ponieważ osoba niepełnosprawna nie będzie w stanie samodzielnie pokonać schodów przy użyciu schodołazu. Niemniej jednak dzięki nim możliwe staje się pokonanie schodów, przy których nie można wdrożyć innych ułatwień. Schodołazy sprawdzają się nawet na dość wąskich schodach, mają jednak pewne ograniczenia co do kąta nachylenia. Z reguły jednak posiadają ekran, który informuje nas o bieżącym kącie nachylenia, dzięki czemu będziemy w stanie ocenić czy będzie możliwe użycie schodołazu na danych schodach.

wheelchair-1595802_640

Zalety i wady schodołazów

Niewątpliwie największą zaletą schodołazów jest to, że pozwalają one na pokonywanie schodów w miejscach, w których inne rozwiązania nie zdają egzaminu. Są też ekonomiczne, a ich zakup generuje niższe koszty. Zaletą jest też to, że można korzystać z nich w wielu miejscach, co ma znaczenie zwłaszcza dlatego, że w kwestii udogodnień dla niepełnosprawnych jest jeszcze sporo do zrobienia. Wiadomo jednak, że korzystanie ze schodołazów niesie za sobą pewne niedogodności. Przede wszystkim problemem może być transport urządzenia – potrzebny jest do tego samochód, ponieważ schodołaz waży kilkadziesiąt kilogramów. W przeciwieństwie do wind czy platform, konieczna jest asysta opiekuna przy korzystaniu ze schodołazu, co również może być niedogodnością. Niemniej jednak jest to ciekawa alternatywa, którą warto przemyśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top