Wentylatory przeciwwybuchowe i wysokotemperaturowe – budowa i przeznaczenie

Wentylatory przeciwwybuchowe i wysokotemperaturowe znajdują swoje zastosowanie w miejscach o podwyższonym ryzyku wybuchu oraz w miejscach, gdzie występują bardzo wysokie temperatury. Są często wykorzystywane w wielu sektorach polskiego przemysłu. Montowane są tam, gdzie zwykłe wentylatory nie sprostałyby wymaganiom środowiska chemiczno – fizycznego.

Wentylatory przeciwwybuchowe – budowa

Wentylatory przeciwwybuchowe mają budowę dostosowaną do miejsc, gdzie może nastąpić wybuch. Posiadają mocną i bardzo wytrzymałą konstrukcję. Ich obudowa może być wykonana z solidnej stali nierdzewnej, która jest odporna na kwasy. Ważnym elementem wentylatorów przeciwwybuchowych jest wirnik, który jest zaprojektowany tak, aby sprostać wysokim wymaganiom środowiskowym miejsc, w których jest montowany. Jeśli w danym miejscu potrzebny jest wentylator o obniżonej emisji hałasu, możliwe jest jego wykonanie. Stosuje się wtedy specjalistyczne obudowy dziękoochronne.

Wentylatory przeciwwybuchowe – gdzie są wykorzystywane?

Wentylatory przeciwwybuchowe znajdują szerokie zastosowanie. W instalacjach, gdzie montowane są wentylatory tego typu może być przetwarzane czyste i brudne powietrze. Mogą być też przetwarzane gazy i pyły. Urządzenia przeciwwybuchowe znajdują zastosowanie w instalacjach przemysłowych, a także odciągowych.

Wentylatory wysokotemperaturowe – budowa i zastosowanie

Wentylatory wysokotemperaturowe są projektowane tak, aby mogły pracować z mediami o podwyższonej temperaturze. Posiadają specjalną spiralną obudowę, która jest bardzo wytrzymała. Obudowa stworzona jest ze stali, która najczęściej malowana jest proszkowo na kolor czarny. Specjalnie wykonywane wentylatory mogą przetwarzać medium aż do +400 stopni Celsjusza. Możliwe jest też zaprojektowanie i wykonanie wentylatorów o obniżonej emisji hałasu. Wentylatory wysokotemperaturowe najczęściej są wykorzystywane w instalacjach przemysłowych, a także w instalacjach, gdzie odprowadzane są spaliny.


Comments are Closed

© 2023: Budowa | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress