Odzysk ciepła w wentylacji mechanicznej – na czym polega?

wymiennik ciepła

Czym jest odzysk ciepła?

Odzysk ciepła jest procesem ciągłego nagrzewania wstępnego chłodnego powietrza nawiewanego, poprzez nagrzanie go wychodzącym powietrzem wylotowym. Ciepłe powietrze nie jest po prostu wyrzucane na zewnątrz. Wymienniki ciepła o wysokiej sprawności przenoszą większy odsetek energii cieplnej do powietrza nawiewanego.

Jak działa wentylacja z odzyskiem ciepła?

wymiennik ciepłaMechaniczny system wentylacji z odzyskiem ciepła oferuje rozwiązanie zapewniające świeże powietrze we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych, nie pozwalając na ucieczkę ciepła (co jest bolączką wentylacji grawitacyjnej). Stałe powietrze zanieczyszczone wilgocią, toksynami i zapachami wydobywa się z kratek w toaletach i „mokrych” pomieszczeniach (łazienka, kuchnia). Świeże powietrze jest doprowadzane bezpośrednio z zewnątrz do systemu wentylacyjnego początkowo przez filtr, a następnie ciepło pobierane z wydobywanego powietrza jest używane do ogrzewania świeżego powietrza filtrowanego w wymienniku ciepła, a następnie wchodzi do układu przewodów. Dzięki ciągłemu dostarczaniu podgrzanego powietrza do pomieszczeń mieszkalnych i wydobywaniu zanieczyszczonego powietrza z mokrych pomieszczeń, tworzy się system wentylacji domowej (cyrkulacji powietrza we wnętrzu domu). Powietrze może krążyć od pomieszczeń do pomieszczeń poprzez szczeliny na wszystkich wewnętrznych drzwiach lub przy użyciu rozdzielaczy.

Jakie są zalety wentylacji z odzyskiem ciepła?

  • wentylacja rekuperacja w domuświeże powietrze w domu,
  • ciepły i dobrze wentylowany dom,
  • oszczędzanie na rachunkach za ogrzewanie,
  • zmniejszenie zapotrzebowania na klimatyzację,
  • wyeliminowanie nadmiaru wilgoci z budynku,
  • poprawa zdrowia i samopoczucia,
  • utrzymywanie „klimatu” wewnątrz budynku na stałym poziomie,
  • zachowanie nawet ponad 90% ciepła w środku.

Wraz ze wzrostem liczby nowych budynków i remontów do wysokiego standardu izolacji wraz z nowym prawodawstwem wzrasta zapotrzebowanie na rozwiązania i produkty służące do odzysku ciepła. Ten popyt jest teraz większy niż przedtem, gdyż zapewnia poprawę jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń i oszczędza energię. najpopularniejszym rozwiązaniem są wentylatory z odzyskiem ciepła. Wentylatory papst to jedne z najczęściej wybieranych, jeśli chodzi o specjalistyczną wentylację. Marka Ebm Papst jest wiodąca w branży wentylacyjnej, uchodzi za pioniera wśród systemów wentylacyjnych dedykowanych do domów prywatnych. Wentylatory Papst montowane są tam gdzie zachodzi potrzeba stosowanie solidnych systemów wywiewnych, niezawodnych i solidnie wykonanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top