Własna firma budowlana czy franczyza?

obudowy elektroniczne

Prowadzenie biznesu w branży budowlanej to z całą pewnością dobry pomysł. Dobry dlatego, że branża ta nieustannie się rozwija, rośnie popyt na usługi budowlane, wykończeniowe, na materiały budowlane. Nieustannie rozwija się budownictwo wielorodzinne, jednorodzinne, rozwija się budownictwo przemysłowe, usługowe. A jeżeli jest na coś nieustanne zapotrzebowanie, to na takim rynku można odnieść sukces, lub po prostu czerpać określone dla siebie korzyści. I tutaj drogi są dwie, można prowadzić własną, niezależną działalność gospodarczą lub skorzystać z tak zwanej franczyzy, czyli umowy między dużą, znaną marką, która szuka partnerów, dzięki którym może się rozwijać i przedsiębiorcą, który chciałaby pracować w branży i zacząć z ugruntowanej już pozycji.

Czy któreś rozwiązanie jest lepsze?

Trudno mówić o tym, czy jedno rozwiązanie jest lepsze od drugiego, bo to zależy od potrzeb i wymagań. Dla Jana Kowalskiego lepsza może być umowa franczyzowa, ponieważ nie ma zbyt dużego doświadczenia ani kontaktów i wiary w swoje możliwości na trudnym i konkurencyjnym rynku. Dla Janusza Kwiatkowskiego lepsze może być prowadzenie w pełni niezależnego biznesu, ponieważ ma doświadczenie, może nazwać się profesjonalistą w danej dziedzinie i doświadczenie zawodowe pozwoliło na pozyskanie znajomości, które może wykorzystać w biznesie. Jak widać jedno rozwiązanie dla jednych jest lepsze, dla drugich gorsze i na odwrót.

składy budowlane franczyza

Franczyza jest formą współpracy przedsiębiorstwa, która nie jest dogłębnie poznana przez wielu przedsiębiorców, którzy maja sceptyczne nastawienie do tego typu umów. Są przyzwyczajeni do klasycznej formy działalności i nie wierzą, że tego typu działalność jest opłacalna. jest wiele czynników, które ostatecznie wpływają na opłacalność takiej franczyzy jak rodzaj podmiotu, kształt umowy, branża i wiele innych.

umowa biznesowa

Obecnie nie trzeba długo szukać tego typu form działalności. Tak naprawdę spora część dużych marek działa w ten sposób w wielu różnych branżach. Często sami korzystamy z ich usług, nawet o tym nie wiedząc – chociażby robiąc zakupy w Żabce, czy jedząc w restauracji McDonald’s będąc w trasie.

Branża budowlana także ma duże marki stosujące umowy franczyzowe i budujące na tej podstawie sieć nowych placówek – np. sklepy budowlane PSB Mrówka, Bel-Pol czy VOX. Poza składami budowlanymi świetnie radzą sobie franczyzy powiązane z obrotem nieruchomościami czy budownictwem energooszczędnym i usługami w tym zakresie.

Back To Top