Znaki przeciwpożarowe – znaki do ochrony przeciwpożarowej

Każdy budynek, zwłaszcza miejsca, które codziennie kumulują większą liczbę ludzi, powinny posiadać odpowiednie znaki przeciwpożarowe. Miejscem, w których powinny się znaleźć znaki ppoż. jest np. szkoła, urzędy ale też przedsiębiorstwa. Wydaje się, że znaki przeciwpożarowe to nic specjalnego jednak, to właśnie one mogą uratować życie w niebezpiecznych sytuacjach. 

Znaki ewakuacyjne i przeciwpożarowe – rodzaje

Mamy kilka rodzajów znaków przeciwpożarowych – jedne pokazują nam jak działać w sytuacjach zagrożenia wybuchem pożaru, drugie oznakowują np. materiały, które są łatwopalne a trzecie to instrukcje działania. Wszystkie te znaki, powinny znaleźć się w miejscach łatwo dostępnych, tak aby każdy mógł się z nimi zapoznać. Dodatkowo znaki przeciwpożarowe np. drogi ewakuacyjnej muszę się znajdować w takim miejscu, aby faktycznie wskazywać którędy przebiega droga ewakuacyjna. Również znaki informujące np. o tym gdzie znajduje się gaśnica muszą być umieszczone w adekwatnym do tego miejscu. Bardzo ważna jest tutaj dokładność, ponieważ w sytuacjach stresowych proste komunikaty są najskuteczniejsze. 

Oznaczenia ppoż. – znaki przeciwpożarowe – przykłady 

Kiedy już wiemy mniej więcej jakie mamy rodzaje znaków przeciwpożarowych – warto wspomnieć gdzie tego typu znaki można nabyć, a także jakie konkretnie są wymagane. Pamiętajmy, aby znaki przeciwpożarowe, możemy nabyć w profesjonalnych miejscach, które na co dzień zajmują się ochroną przeciwpożarową. Doskonałym przykładem jest tutaj firma POL-POŻ, która nie tylko dostarcza, ale też montuje znaki przeciwpożarowe: https://pol-poz.pl/znaki-bezpieczenstwa. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie znaki pożarowe będą umieszczone w odpowiednim miejscu. Wyróżnić możemy takie znaki przeciwpożarowe jak np.:

  • Znak gaśnica
  • Droga ewakuacyjna
  • Telefon alarmowania pożarowego
  • Zakaz używania otwartego ognia
  • Instrukcje, na których rozpisane jest działanie, jak zachować się w przypadku wybuchu pożaru

Oczywiście to tylko nieliczne przykłady – znaków przeciwpożarowych jest dużo więcej, warto następnym razem zwrócić na nie uwagę, aby być przygotowanym na ewentualne niebezpieczeństwo. 


Comments are Closed

© 2023: Budowa | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress