Działanie siłownika pneumatycznego

Pneumatyka to technologia sprężonego powietrza. Jednak w niektórych kręgach modniejsze jest nazywanie tego typu sterowania automatyzacją. Gaz pod ciśnieniem – zwykle powietrze, które może być suche lub smarowane – jest używany do uruchamiania efektu końcowego i wykonywania pracy.

Wiele zastosowań przemysłowych wymaga ruchu liniowego podczas sekwencji działania. Jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów osiągnięcia tego jest użycie siłownika pneumatycznego, często nazywanego siłownikiem pneumatycznym. Siłownik to urządzenie, które przekształca źródło mocy statycznej na użyteczny ruch wyjściowy. Można go również użyć do przyłożenia siły.

Siłowniki – jak działają?

Siłowniki to zazwyczaj urządzenia mechaniczne, które pobierają energię i przekształcają ją w pewien rodzaj ruchu. Ruch ten może mieć dowolną formę, taką jak blokowanie, zaciskanie lub wyrzucanie. Siłowniki pneumatyczne to urządzenia mechaniczne, które wykorzystują sprężone powietrze działające na tłok wewnątrz cylindra do przemieszczania obciążenia po ścieżce liniowej. W przeciwieństwie do ich alternatyw hydraulicznych, płyn roboczy w siłowniku pneumatycznym to po prostu powietrze, więc wycieki nie kapią i nie zanieczyszczają otoczenia. Istnieje wiele rodzajów siłowników pneumatycznych, w tym cylindry membranowe, cylindry beztłoczyskowe, cylindry teleskopowe i cylindry prętowe.

Najpopularniejszy typ siłownika pneumatycznego składa się z tłoka i tłoczyska poruszającego się wewnątrz zamkniętego cylindra. Ten typ siłownika można podzielić na dwa typy w oparciu o zasadę działania: jednostronnego działania i dwustronnego działania.

Rodzaje siłowników 

  • Siłowniki jednostronnego działania wykorzystują jeden port powietrza, aby wpuścić sprężone powietrze do cylindra, aby przesunąć tłok do żądanego położenia, a także wewnętrzną sprężynę, która przywraca tłok do pozycji „wyjściowej” po usunięciu ciśnienia powietrza.
  • Siłowniki dwustronnego działania mają port powietrza na każdym końcu i przesuwają tłok do przodu i do tyłu, naprzemiennie zmieniając port, który odbiera powietrze pod wysokim ciśnieniem.

Siłowniki pneumatyczne od sprawdzonych producentów

GP ELEKTRO AUTOMATIC to firma, która od lat specjalizuje się w branży automatyki i pneumatyki przemysłowej. Odpowiednie części jak i komponenty powinny być starannie selekcjonowane, aby nie dochodziło do częstych awarii. Siłowniki pneumatyczne to elementy, które szczególnie zasługują na naszą uwagę. Poznaj ofertę GP Elektro Automatic na http://gpautomatic.pl/.

.


Comments are Closed

© 2023: Budowa | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress