Projektowanie wiązarów dachowych jest stale rozwijającą się dziedziną. Jak wiadomo, dach musi składać się z wewnętrznych elementów, które go utrzymają. Wiązary dachowe są więc jednym z ważniejszych elementów konstrukcji dachu. Odpowiednio zaprojektowane utrzymają nie tylko dach, ale również to, co będzie się na nim znajdować.
Czym są wiązary dachowe?
Wiązary dachowe, to nic innego jak jedne z podstawowych elementów nośnych wykorzystywane w konstrukcji dachu. Ich zadaniem jest przenoszenie i rozłożenie ciężaru między dachem a resztą konstrukcji domu. Warto również zaznaczyć, że projektowanie wiązarów dachowych jest ściśle związane z więźbami dachowymi. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Wiązary dachowe, to nic innego jak część składowa więźb dachowych. Ściślej mówiąc, wiązar to prefabrykowana więźba dachowa. Oznacza to, że projektowanie wiązarów dachowych, ich produkcja oraz konstrukcja jest wykonywana poza placem budowy. Dzięki temu nie trzeba poświęcać czasu na składanie ich na miejscu — to znaczna oszczędność czasu.
Projektowanie wiązarów dachowych — zastosowanie
Wiązary dachowe doskonale sprawdzają się, gdy są wykorzystywane w dachach o dużej rozpiętości i powierzchni. Użycie ich pozwala na ograniczenie wykorzystania dodatkowych punktów podparcia podczas budowy domu. To również doskonałe rozwiązanie, jeśli dach ma być odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne. Do tych czynników zalicza się między innymi silny wiatr, który może być niebezpieczny dla dachu, zwłaszcza tego o wysokiej spadzistości. Uwzględnia się je szczególnie również w miejscach, gdzie występują obfite opady śniegu. Jako że jest on niezwykle ciężki, szczególnie podczas roztopów, to ryzyko uszkodzenia dachu jest większe. Dzięki wiązarom dachowym można uniknąć uszkodzeń, których naprawa jest nie tylko kosztowna, ale także są one niezwykle niebezpieczne dla mieszkańców domu.
Aby dowiedzieć się więcej o projektowaniu wiązarów dachowych, odwiedź stronę https://prodrew.pl/projektowanie-i-budowa-wiezb-dachowych.php.