Praca na placach budowy niewątpliwie wiąże się ze sporym ryzykiem wypadku. Liczne wykopu, obsługa ciężkich i specjalistycznych maszyn budowlanych,a także praca na wysokości (rusztowania), to wszystko wiąże się z zagrożeniem zdrowia a nawet życia pracownika. Aby zwiększyć jego bezpieczeństwo oraz komfort pracy, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenia – nie tylko zbiorowe, ale również osobiste, które określa się mianem środków ochrony indywidualnej. Co się do nich zalicza? O tym w niniejszym materiale!
ŚOI na budowie – to powinieneś wiedzieć
Praca na budowie wiąże się z różnymi niebezpieczeństwami. Ryzyko upadku, uderzenia o spadające przedmioty, a nawet zasypania, to realne zagrożenia, których musi być świadomy każdy pracownik placu budowy. Poza zabezpieczeniami zbiorowymi (np. balustrady, siatki bezpieczeństwa), obowiązkowe jest stosowanie środków ochrony indywidualnej. Co się do nich zalicza?
Środki ochrony indywidualnej to przede wszystkim:
– Kask ochronny – amortyzuje wstrząsy oraz chroni głowę podczas upadku, ale również przed spadającymi ciężkimi elementami np. z rusztowań. To absolutnie podstawowa forma zabezpieczenia pracownika na budowie.
– Rękawice ochronne – mają na celu ochronić dłonie przed szkodliwymi dla zdrowia preparatami. Przydatne między innymi podczas wymiany części do maszyn budowlanych (profesjonalne części są do nabycia np. tutaj https://entrack.pl/). Dobre rękawice mają zapewnić odpowiednią przyczepność oraz pewny chwyt nawet w czasie pracy z olejami i smarami.
– Buty ochronne – najlepiej ze wzmocnionym podnoskiem oraz podeszwą. Solidnie i profesjonalnie wykonane obuwie zabezpieczy stopę przed upadkiem ciężkich elementów, zapewnią również stabilność na nierównym często podłożu.Co ważne, buty robocze muszą mieć również podeszwę antypoślizgową, która jest niezbędna zwłaszcza w okresie jesienno-zimowych oraz podczas intensywnych opadów deszczu.
– Szelki bezpieczeństwa – stosowane w czasie pracy na wysokości, np. na rusztowaniach. Profesjonalne szelki bezpieczeństwa wyposażone są w solidne klamry oraz regulowane pasy bezpieczeństwa. Szelki muszą posiadać odpowiednie atesty oraz certyfikaty.
– Zatyczki do uszu lub nauszniki ochronne – zmniejszają natężenie dźwięku, przez co zwiększa się komfort pracy. Nauszniki są absolutnie niezbędnym elementem podczas pracy w uciążliwym hałasie, które wytwarzają pracujące maszyny. W celu zmniejszenia natężenia szkodliwych wibracji oraz drgań, wiele osób obsługujących maszyny z podwoziem gąsienicowym (dostępne w https://entrack.pl/), stosuje gąsienice gumowe, które w ogromnym stopniu pochłaniają wibracje.
– Odzież robocza – składa się zwykle z t-shirtu, bluzy, kurtki oraz spodni. Zadaniem tej odzieży jest zapewnienie komfortu cieplnego – ochrona przed przegrzaniem oraz wychłodzeniem organizmu. W okresach jesienno-zimowych zaleca się stosowanie odzieży przeciwdeszczowej – w przypadku pracy na otwartej powierzchni.
– Opcjonalnie bielizna termoaktywna – do stosowana przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, gdyż wówczas zapewnia odpowiedni komfort cieplny organizmu. Ponadto tego typu bielizna pozwala uniknąć przepocenia odzieży, gdyż pomaga odprowadzać wilgoć na zewnątrz.
Dbaj o swoje bezpieczeństwo
Chociaż środki ochrony indywidualnej są niezbędnym wyposażeniem każdego pracownika budowy, to samo ich stosowanie nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa. Zmniejszy się jedynie ryzyko groźnego urazu podczas ewentualnego wypadku podczas pracy. Kształtowanie kultury bezpieczeństwa na budowie jest kluczowym elementem w celu podniesienia bezpieczeństwa pracy. Odpowiednie szkolenia stanowiskowe i okresowe to minimum, które warto rozszerzać o aktywny udział pracowników w celu wspólnego dbania o bezpieczeństwo pracy.