Wybieramy kształtki doczołowe z tworzyw sztucznych

polietylen wyglad

Wybór odpowiednich kształtek z tworzywa sztucznego stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób zawodowo związanych z przemysłem. Budowa systemu wodociągowego czy kanalizacyjnego bez znajomości trwałości materiału kształtek prowadzić może do wielu problemów – od uszkodzeń i pęknięć (zwłaszcza na łączeniach) po emisję szkodliwych związków (w przypadku, jeżeli transportujemy płyny o charakterze kwaśnym lub mocno zasadowym).

Szczególnym materiałem kształtek, na który należy zwrócić uwagę jest PE (Polietylen). Występuje on bowiem w dwóch wersjach

Kształtki z polietylenu

Polietylen jest stosunkowo młodym tworzywem. Oznaczany symbolem przemysłowym: PE.

Jest stosunkowo miękki (łatwo go wyginać), niestety traci elastyczność pod wpływem światła słonecznego i wilgoci. Dlatego rury wykonane z PE zwykle kładzie się pod ziemią, gdzie są izolowane od promieni słonecznych. Ponadto, produkty wykonane z polietylenu charakteryzują się niską przenikalnością pary wodnej oraz są odporne na działanie roztworów chemicznych (kwasów i zasad). Jest to główny powód, dla którego rury z polietylenu używane są m.in. do ciągnięcia systemów kanalizacji.

Najpopularniejsze typy polietylenu to:

  • Polietylen o dużej gęstości: oznaczany jako PE 80 i PE 100. Posiada gęstość dochodzącą do0,96 g/cm³.
  • Polietylen sieciowany: łańcuchy połączone poprzecznie, np. z centralnie występującym atomem krzemu. Również stosowany do produkcji rur.

Do produkcji kształtek wykorzystuje się PE 100 – przykład: https://www.agru-frank.pl/produkty/ksztaltki-i-rury-pe-100rc/ksztaltki-pe-doczolowe-16.html

Tam, gdzie tradycyjne kształtki nie wystarczają PE 100-RC

Kupno kształtki z przydomkiem RC również można zgrzewać elektrooporowo, a dodatkowo posiadają płaszcz ochronny z polietylenu. Dopuszczone są do kontaktu z wodą. Dzięki specjalnej konstrukcji, nie pękają pod ziemią nawet pod wpływem sporych naprężeń. Popularnym zastosowaniu kształtek ze wzmocnionego polietylenu jest również transport gazu. Wykorzystywane są również jako rury osłonowe.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, czy w danym zastosowaniu wystarczą zwykłe kształtki PE 100, czy lepiej już sięgnąć po 100-RC. Niemniej z całą pewnością wybór kształtek 100-RC do budowy systemu zwiększy okresy międzyserwisowe. Zwiększy, bowiem nawet one po pewnym czasie ulegną degradacji – tego niestety nie da się uniknąć.


Comments are Closed

© 2023: Budowa | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress