Zaczarowany świat dławnic kablowych

solidna dlawnica kablowa

Mało kto zwraca uwagę na piękno drobnych elementów przemysłowych. Czy wiedzieliście, że dławnice można wykonywać z mosiądzu niklowanego a nawet poliamidu? Nie? Najwyższa pora poszerzyć swoją wiedzę na temat niedocenianych, a jakże potrzebnych w przemyśle dławnic kablowych.

Dławnice kablowe chronią przed przebiciami

Nie dzieje się to bezpośrednio. Wszak kabel, który umieszczamy w obudowie zwykle przechodzi w grubej izolacji. Problemem, na który część z nas nie zwraca uwagi jest jednak czas, a konkretnie degradacja warstwy izolacyjnej związana z czasem. Postępuje ona szybciej, kiedy kabel nie jest osłonięty dławnicą.

Miękka krawędź dławnicy (w przeciwieństwie do ostrej krawędzi obudów) niweluje szanse na przetarcie izolacji. Dodatkowo, jeżeli dławnica jest wykonana z tworzywa, nawet przy przetarciu izolacji i odsłonięciu części kabla jesteśmy częściowo chronieni, bowiem tworzywo jest dobrym izolatorem.

Dobrej jakości dławnica kablowa chroni również przed pyłem

Czasami urządzenia elektroniczne są zmuszone pracować w trudnych warunkach (po to zresztą zamyka się je w obudowach). Dławnica gumowa, która dokładnie opatula kabel pozwala zwiększyć szczelność całej obudowy. Dzięki zastosowaniu gumowej dławnicy w obudowach znajdujących się na zewnątrz zmniejsza się częstotliwość konserwacji urządzeń.

Brak dławnicy oznacza szybsze gromadzenie się pyłu (kurzu, piasku) i materiału biologicznego (pająki, mrówki i inne, drobne, żywe stworzenia), który może doprowadzić do zwarcia i uszkodzenia instalacji. A zatem bagatelizowanie tego drobnego (wydawałoby się: opcjonalnego) elementu w systemach elektrycznych może przynieść sporo wymiernych szkód nie tylko finansowych, ale również zdrowotnych.

Dławnice kablowe mogą być naprawdę trwałe

Nie musimy polegać wyłącznie na dławnicach wykonanych z gumy czy tworzywa. Do dyspozycji mamy jeszcze niezwykle trwały poliamid, jeszcze mocniejszą stal nierdzewną czy mosiądz niklowany. Zastosowanie trwałych materiałów może częściowo chronić urządzenie przed „skopaniem” czy działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Dławnice różnego typu oraz w różnych wymiarach oferuje firma ex-con: https://www.ex-con.pl/dlawnice/. Zakup dławnic z tej strony gwarantuje otrzymanie produktów trwałych, o najwyższej jakości. W końcu firma posiada wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu dławnic dla przemysłu.


Comments are Closed

© 2023: Budowa | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress