Koło stożkowe – niezbędny element budowy maszyn

Koło stożkowe (koło zębate stożkowe) stanowi jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych wielu maszyn oraz urządzeń. Powinno być wykonane z wytrzymałych materiałów i odporne na intensywne użytkowanie. Sprawdź, jakie zastosowanie ma koło stożkowe i co warto o nim wiedzieć.

Gdzie sprawdzi się koło stożkowe?

Koło stożkowe jest niezbędnym elementem wykorzystywanym do konstrukcji przekładni kątowych. Jeżeli chodzi o konkretne branże, to na pierwszym miejscu należy wskazać przede wszystkim motoryzację. Warto jednak wiedzieć, że koło stożkowe jest również elementem koniecznym w tak wymagających branżach, jak przemysł okrętowy lub lotniczy. Konieczne okazują się również przy budowie pociągów, a także stanowią podstawowy element mechanizmów w koparkach kołowych i pogłębiarkach.

Jakie są typy kół stożkowych?

Możemy wyróżnić trzy typy kół stożkowych, to znaczy spiralne, proste i hipoidalne. Wybór odpowiednich uzależniony będzie od charakteru konkretnego urządzenia. Jeżeli zatem wybieramy koło stożkowe, warto wcześniej zapoznać się z podstawowymi parametrami danego urządzenia.

Koło stożkowe – jak wybrać?

Wybór poszczególnych elementów maszyn powinien być dobrze przemyślany. To właśnie od nich bardzo często zależy niezawodne oraz długie działanie całego urządzenia. Bezawaryjność jest bardzo ważna i stanowi między innymi podstawę bezpiecznego funkcjonowania danej maszyny. Koło stożkowe, jakie powinniśmy wykorzystać, musi być wykonane z materiałów wysokiej jakości, a także być odporne na intensywne użytkowanie. Takie elementy maszyn znajdziemy między innymi w ofercie firmy Polmech: https://www.czescimaszyn.pl/kategoria/57/kola-stozkowe

Back To Top