Zasuwy nożowe – z jakich materiałów są wykonane i jak wygląda ich konserwacja?

zasuwy nożowe

Zasuwy nożowe montowane są w wielu projektach kanalizacyjnych i nie tylko. Ich specyfika pozwala na skuteczne regulowanie przepływu wody lub innych cieczy, a także ciał stałych. W przypadku pojawienia się takiej konieczności, możliwe jest odcięcie dopływu, a następnie jego ponowne przywrócenie. Zasuwy nożowe wyróżniają się prostą budową, jednak wykonane są z niezwykle odpornych na działanie szkodliwych czynników materiałów. Bardzo duże znaczenie ma także ich okresowa konserwacja. Pozwala ona na sprawne działanie części, a także wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, z jakich materiałów są wykonane niezawodne zasuwy nożowe, a takżę jakie są kluczowe zasady dotyczące ich konserwacji.

Zasuwy nożowe a materiał wykonania

Materiał, z jakiego zostały wykonane zasuwy nożowe, ma bardzo duże znaczenie dla ich niezawodnego działania. Mając na uwadze to, że wspomniane elementy bardzo często pracują w wymagającym środowisku, gdzie narażone są na działanie często szkodliwych substancji, do ich produkcji używa się zazwyczaj odpornej na działanie kwasów stali nierdzewnej. Jest ona bardzo wytrzymała, doskonale radzi sobie z różnymi substancjami i nie poddaje się korozji. 

Ponadto zasuwy nożowe wykonane z tego materiału są też wytrzymałe i przez długi czas mogą pracować w trudnym środowisku, gdzie narażone są na działanie różnych czynników czy uszkodzeń mechanicznych. Przede wszystkim bardzo ważna jest ostrość noży w zasuwach, bowiem to one odpowiadają w dużej mierze za skuteczne odcięcie dopływu. 

Konserwacja zasuw nożowych

Konserwacja zasuw nożowych ma bardzo duży wpływ, jeżeli chodzi o ich skuteczne działanie. Ważnym elementem jest tutaj głównie czyszczenie korpusu i noży z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim, gdy mówimy o zasuwach stosowanych w systemach kanalizacyjnych, gdzie pojawiają się bardzo różne zanieczyszczenia. 

Kolejna bardzo ważna rzecz, to sprawdzenie szczelności uszczelek. W ten sposób można zapobiec przedostawaniu się wody, kiedy kanał jest zamknięty. Cały proces konserwacji nie jest skomplikowany, jednak powinien być przeprowadzany na bieżąco, aby wykryć ewentualne zużycia labo uszkodzenia. 

Podsumowanie

Zasuwy nożowe to bardzo ważne elementy instalacji, pozwalające na stałą kontrolę przepływu cieczy. Aby jednak mogły przez długi czas niezawodnie pełnić swoją rolę, powinny być wykonane z odpornych na działanie szkodliwych czynników materiałów. Duże znaczenie ma też ich regularna konserwacja, pozwalająca eliminować powstałe uszkodzenia albo zużycia.

Back To Top