Systemy oddymiające – zasady działania

dym spaliny

W budynkach publicznych często spotkać można ścienne przyciski oznaczone jako alarmy przeciwpożarowe, lub jako wzbudzanie oddymiania budynku. Ich montaż wymagany jest przepisami prawa budowlanego – system oddymiania jest bowiem kluczowy dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ludzi przebywających w obiekcie budowlanym.

Dlaczego oddymianie jest takie ważne?

Podczas wystąpienia pożarów, zwykle jego bezpośrednie źródło jest trudne do określenia. Zagrożenie pożarowe jest szczególnie duże w obiektach, gdzie przebywa jednocześnie duża ilość osób i występują materiały łatwopalne. Biorąc pod wagę taką klasyfikację zagrożenia właściwie każdy budynek publiczny, biurowiec, szpital czy hala produkcyjna stanowi poważne zagrożenie pożarnicze. Ogień, który może zostać zaprószony przez zwarcia instalacji elektrycznych, czy też przez działanie ludzi niezagaszony bardzo szybko zajmie pomieszczenia.

akcja gaśnicza

Układy odpowietrzania pożarowego pozwalają na sprawną ewakuację ludzi z obiektu

W przypadku wystąpienia zagrożenia pożarowego najważniejszym etapem akcji ratowniczej jest sprawna ewakuacja osób z obiektu. Zarówno coraz powszechniejsze budynki wysokościowe, jak też niskie hale produkcyjne, lub będące obiektami handlowymi konstrukcje stalowe stanowią szczególne zagrożenie w przypadku wystąpienia pożaru. Stosowane w nich systemy oddymiania mają za zadanie oczyszczenie dróg ewakuacyjnych ludzi z spalin pożarowych.

Podstawowymi elementami systemu oddymiania są urządzenia kontrolujące stan powietrza w pomieszczeniach obiektu. Zastosowane czujniki dymu połączone z centralą systemu oddymiania a dalej z klapami dymowymi i oknami oddymiającymi mają za zadanie w automatyczny sposób wywołać przepływ gromadzących się w budynku spalin na zewnątrz budynku.

Zasada działania systemu opiera się na grawitacyjnym wyprowadzeniu spalin (cieplejszych od powietrza) przez wprowadzenie napowietrzającymi oknami oddymiającymi do wnętrza obiektu powietrza z zewnątrz, które wyprowadza spaliny przez klapy dymowe w górnej części instalacji. Cały system oparty jest o siłowniki elektryczne okien oraz klap sterowanych automatycznie z poziomu centrali alarmowej.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2022: Budowa | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress