Wykonanie ogrodowych trawników

trawnik ogrodowy

Jednym z częściej wskazywanych przez ogrodników domorosłych marzeń dotyczących otoczenia domu jest piękny, zadbany trawnik. Modny już od zamierzchłych czasów dworów i ogrodów pałacowych pięknie przystrzyżony, a we współczesnej kulturze wskazywany jako część amerykańskiego snu trawnik jest również popularnym elementem ogrodów w naszym kraju.

Piękny trawnik to nie tylko zasiana trawa. Aby utrzymać piękny teren zielony należy przyłożyć wiele pracy w ogrodzie nie tylko przy samej pielęgnacji trawnika i jego przycinaniu, ale już na etapie przygotowania terenu przy domu pod zasianie odpowiednio dobranej mieszanki traw.

Zakładanie trawnika ogrodowego – krok po kroku

Przygotowanie terenu pod wysiew odpowiedniej mieszanki jest procesem dość skomplikowanym. Wymaga przeprowadzenia odpowiedniej aranżacji, w tym rozplanowania terenów zacienionych, wyrównanie powierzchni, oraz dobraniu odpowiedniej mieszanki. Popularne w naszym rejonie trawniki składają się głównie z gatunków traw odpornych na przymrozki, ale ważne jest też, aby zachowały one swoje zdolności odrastania po wielokrotnym przycinaniu, oraz zadeptywaniu. Podobnie jak na dobrej murawie piłkarskiej trawnik ogrodowy składa się z dobrze wyselekcjonowanych gatunków traw, które nie będą na siebie niekorzystnie wpływać a ich rozrost i pokrycie terenu będzie równomierne.

Zanim wysiejemy trawnik konieczne będzie przekopanie terenu. Ma to związek z koniecznością usunięcia z gleby zaległych chwastów, szczątek roślin czy kamieni, które mogą niekorzystnie wpływać na późniejszy rozrost trawnika. Ważne jest dokładność na tym etapie, ponieważ zasadzona i rozrastająca się trawa uniemożliwi późniejsze poprawki. Do wyrównania terenu, oraz przekopania wierzchniej gleby celem spulchnienia można wykorzystać zarówno ręczne widły ogrodowe, jak również skorzystać z usług firm wyposażonych w koparko-ładowarki z odpowiednimi łyżkami do koparek. Wyrównanie terenu to dopiero początek, po jego oczyszczeniu należy przygotować zakupioną mieszankę, oraz sam teren do wysiewu trawnika. Pomoże tutaj podzielenie terenu na równomierne kwadraty, oraz rozsypanie kupionych ziaren traw na równomierne wagowo części. Wysiewanie w poszczególnych kwartałach metodą krzyżową (pod kątem do krawędzi wyznaczonego kwadratu, prostopadle do siebie wysiewy nasion). Dzięki równomiernemu wysianiu możliwe jest zachowanie równomiernego wzrostu trawnika.

Zakładanie trawnika to czasochłonne zajęcie

Dobrze jest zarezerwować odpowiedni czas na prace przy zakładaniu trawnika. Wiąże się to zarówno z przygotowaniem terenu, jego wyrównaniem, oraz zapewnieniem odpowiedniego podłoża pod wybraną mieszankę traw. Kolejnym etapem po wysianiu będzie przykrycie warstwą ok 1- 1,5cm gleby na nasiona. To optymalna głębokość dla nasion większości popularnych w trawnikach gatunków trawy. Jej równomierne pokrycie zapewni dodatkowe zagrabienie ziemi grabkami ogrodowymi. Aby usprawnić pracę przy dużych terenach korzysta się z mechanicznych bron (to część ciągników rolniczych). Ostatnim etapem wysiewu będzie walcowanie – lekki walec ręczny pozwala ugnieść równomiernie teren, ochraniając ziarna trawy przed utratą wilgoci, wyschnięciem, co również wpływa na równomierny rozrost trawnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top