Schodołaz czy stała winda?

winda schodowa montowana na stałe

Które rozwiązanie problemu barier architektonicznych będzie dla niepełnosprawnych lepsze w domu prywatnym?

Wiele osób stających w trudnej życiowej sytuacji ograniczającej ich sprawność ruchową z racji niepełnosprawności musi podjąć decyzję co do tego, jak ułatwić sobie warunki życia w wielu aspektach. Jednym z nich jest wydawałoby się prozaiczne pokonanie schodów. Zwykle można tutaj wybierać z dwóch możliwości:

Jaki wybór będzie lepszy: winda schodowa czy urządzenie do wynoszenia wózka inwalidzkiego?

schody

Schodołazy są urządzeniami które pozwalają pokonać schody o typowym nachyleniu stopni (zgodnym z obowiązującym prawem budowlanym). Windy schodowe montowane są z kolei na stałe, często wewnątrz obiektu.

Oba rozwiązanie mają swoje wady i zalety które przemawiają za tym, które z nich lepiej wybrać w odniesieniu do warunków panujących w domu prywatnym, w którym mają być ostatecznie zamontowane. Poniższy akapit to pewnego rodzaju argumentacja przemawiająca za tym, że w większości przypadków to schodołaz będzie lepszym rozwiązaniem.

Dlaczego schodołaz?

Przede wszystkim chodzi o instalację. Wiele domów nie jest dostosowanych do tego, by móc w nich zamontować windę na stałe. Pociągałoby to za sobą liczne zmiany konstrukcyjne, remonty i oczywiście znaczne wydatki. Schodołazy to urządzenia o wiele lepiej dostosowane pod tym względem do potrzeb indywidualnych użytkowników. Nie bez znaczenia jest również ich mobilność oraz fakt, że pod względem kosztów są o wiele bardziej przystępnym rozwiązaniem dla większości potrzebujących osób. Co więcej, są one odpowiednie do wykorzystania nie tylko dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ale też i tych które mają ograniczoną zdolność ruchową w inny sposób np. poruszając się na kulach. Mamy tutaj do czynienia z naprawdę solidną i przemyślaną decyzją, która z powodzeniem może być wykorzystywana w domach prywatnych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2023: Budowa | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress