Kanalizacja w Twoim domu

Kanalizacja jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia każdego domu. Jest równie istotna jak na przykład instalacja elektryczna. Instalacja wodno-kanalizacyjna musi być odpowiednio wykonana, aby uniknąć wszelakich problemów z tym związanych. Trzeba dopasować rury pod względem ich długości czy średnicy, a także zwrócić uwagę na inne elementy takie jak przykładowo – zasuwy nożowe.

W poniższym artykule kilka słów na temat błędów, które wykonywane są podczas wykonywania instalacji kanalizacyjnej.

Ostre kąty

kanalizacjaPamiętajmy, że nasza kanalizacja nie może być wykonana z elementów, które nie dopuszczają do przepływu ścieków, dzięki działaniu grawitacji. Spowodowane to jest nieodpowiednim nachyleniem rur. Wszelkie zanieczyszczenia zaczynają się wówczas osiadać na ściankach instalacji kanalizacyjnej, co może powodować zator.

Brak syfonu

Wszelkie urządzenia, które są połączone z naszą instalacją kanalizacyjną muszą mieć swoje osobne syfony, które montowane są pomiędzy otworem, z którego odpływa ciecz z przyboru sanitarnego, a rurą podejścia. Istotne jest, by w syfonie znajdowała się ciągle woda. Syfon służy do tego, aby nieprzyjemny zapach nie wydostawał się do pomieszczeń, w których znajduje się przykładowo – umywalka. Pomieszczeniami narażonymi na niemiłą woń są przede wszystkim kuchnie, łazienki czy pralnie.

Zasuwy nożowe

Nie zapominajmy o zasuwach nożowych, które montowane są nie tylko w kanalizacjach, ale także wykorzystywane są w energetyce, przemyśle chemicznym, rolniczym czy w transporcie.

Zadaniem zasuw nożowych jest przede wszystkim odcinanie przepływu mediów ciekłych (w instalacjach domowych – woda) bądź też substancji, które są zanieczyszczone mechanicznie. Istotne jest, aby zasuwa nożowa miała wolny przelot podczas pełnego otwarcia, dlatego, że wówczas mamy minimalne straty ciśnienia oraz wszelkie zanieczyszczenia nie osadzają się na tymże elemencie.

zasuwy nożowe

Warto podkreślić, że zasuwy nożowe, które wykorzystywane są w instalacjach kanalizacyjnych posiadają powłokę zrobioną z bardzo popularnych rodzajów gumy. Są to między innymi NBR, czyli kauczuku akrylonitrylo-butadienowego oraz EPDM, czyli z kauczuku etylenowo-propylenowego. Podkreślmy jednak, iż zasuwy nożowe, które są wykonane tylko i wyłącznie z metalu stosowane są przede wszystkim w przemyśle, gdzie pracują z mediami agresywnymi, które mogłyby uszkodzić powłokę wykonaną z gumy.

Instalacja wodno-kanalizacyjna musi być wykonana w prawidłowy sposób, tak, aby brzydka woń nie unosiła się w naszych pomieszczeniach. Zadbajmy zatem o nasz komfort.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top