Kupno małego mieszkania – kiedy tak a kiedy nie?

Kupno małego mieszkania może okazać się mądrą decyzją. Jednak istnieją pewne określone sytuacje, w których taka inwestycja jest opłacalna. Niekiedy nie warto porywać się na taki zakup a lepiej dłużej wynajmować i zaoszczędzić na wyższy wkład własny. W jakich sytuacjach kupno małego mieszkania jest mądrym posunięciem?

Kiedy wysokość wkładu własnego i możliwości kredytowe nie pozwalają na większe

Kiedy prognozujemy, że nasze zarobki nie wzrosną i w najbliższych 6 latach nie będziemy w stanie odłożyć więcej wkładu własnego, a rata kredytowa za większe mieszkania przerośnie nasze możliwości, lepiej kupić małe mieszkanie i nie płacić za wynajem, skoro i tak nie istnieją pozytywne prognozy na zakup większego mieszkania.

Zakup za gotówkę lub prognozowana szybka spłata kredytu

Małe mieszkanie warto również kupić, gdy nasze zarobki pozwolą je spłacić w ciągu 6-8 lat, a w tym czasie nie potrzebujemy większego mieszkania, a po tym czasie planujemy je sprzedać. Jednak, żeby było to opłacalne wkład własny musi być wysoki ponad 40 %. Wysoki kredyt rozłożony na wiele lat będzie sprawiał, że po 20 latach, jeżeli nie wzrośnie wartość nieruchomości nie odzyskamy wszystkich włożonych środków w mieszkanie, a przecież lepiej zarabiać na mieszkaniu niż tracić. Kupno mieszkania za gotówkę lub wzięcie małego kredytu z szybką spłatą będzie opłacalne, jeżeli mieszkanie będzie atrakcyjne dla wielu potencjalnych nabywców.

Lokalizacja w centrum lub w pobliżu

Lokalizacja mieszkania, które planujemy spłacić i sprzedać po kilku latach powinna być dobra, jeżeli zależy nam na tym aby mieszkanie dało się szybko sprzedać.

Małe mieszkanie

Łatwiej sprzedaje się nieduże mieszkania, czym droższe mieszkanie tym trudniej znaleźć nabywcę.

Dobre połączenia

Mieszkanie powinno mieć dobre połączenia drogowe i bliskość do środków komunikacji miejskiej.

Niski czynsz

Płacenia wysokiego czynszu za małe mieszkanie jest nieopłacalne. Nie chodzi tylko o dodatkowe wydatki, ale mieszkanie z wysokim czynszem będzie również trudniej w przyszłości sprzedać.

Dobrym rozwiązaniem jest również mieszkanie bez-czynszowe. Oferują je m, in. domyslaskie.pl


Comments are Closed

© 2023: Budowa | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress