Przepustnica

Przepustnica, jak sama nazwa wskazuje jest elementem, który związany jest z powietrzem, a mianowicie – przepuszcza i rozprowadza je. Głównym zadaniem przepustnicy jest także odcinanie dopływu powietrza, ale również jego regulacja w całej instalacji wentylacyjnej. Takie sterowanie jest możliwe dzięki zmianie położenia tegoż elementu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie najbardziej odpowiedniego bilansu przepływającego powietrza, ale również należnego rozłożenia ciśnienia.

przepustnice

Zastosowanie przepustnicy

Elementy te są stosowane w wielu miejscach. Między innymi w obiektach przemysłowych, które związane są np. z przemysłem chemicznym, w wodociągach, ale również w samochodach. W zależności od zastosowania mogą być one użyte do:

  • zupełnego odcięcia powietrza, wówczas montuje się płaszczyznę zamykającą,
  • regulacji przepływu powietrza,
  • przepływu powietrza tylko w jednym kierunku możliwa jest dzięki płaszczyźnie zastawkowej lub innymi słowy motylkowej.

Zalety przepustnic

przepustnicaJak każdy element, tak i przepustnica ma swoje zalety oraz wady. W artykule tym jednak poruszymy temat zalet takiego rozwiązania. Jednym z najważniejszych pozytywów jest fakt, iż przepustnica w prosty sposób ułatwia regulację przepływu powietrza. Oprócz tego – jest ona równie łatwa w użyciu. Ponadto, strumień powietrza, który przepływa przez przepustnicę rozkłada się w sposób równomierny, dzięki czemu nie powstają żadne zaburzenia. Komfort użytkowania zwiększa również estetyczne, ale również precyzyjne wykonanie tego elementu.

Przykład – przepustnica czteropłaszczyznowa

Przepustnica czteropłaszczyznowa służy przede wszystkim do regulacji przepływu powietrza w przewodach wentylacyjnych. Ponadto, powietrze, które przepływa zachowuje bardzo proporcjonalny spadek w porównaniu do stopnia otwarcia naszej przepustnicy. Element ten najczęściej wykonany jest ze stali nierdzewnej bądź blachy stalowej ocynkowanej. Przepustnica czteropłaszczyznowa może pracować w środowisku, w którym temperatura wynosi od -20° do nawet +90°C. Jeśli posiada ona siłownik – +50°C.

Element ten niewątpliwie jest jednym z niezbędnych we wszelkich instalacjach wentylacyjnych. Dzięki niej uzyskamy odpowiednie rozłożenie ciśnień pomiędzy stroną wywiewną, a nawiewną. Mamy pewność, że medium, czyli powietrze będzie rozprowadzone odpowiednio, to znaczy równomiernie. Należy wybierać przepustnice, które będą dostosowane do naszej instalacji, ale również takie, które będą spełniały nasze wymagania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top