Zasuwy nożowe – czym są? Do czego służą?

zasuwy nożowe

Wśród armatury przemysłowej warto wspomnieć o zasuwach nożowych. Należy wiedzieć, że to konkretny rodzaj zasuw o bardzo dużym stopniu przeznaczenia. Tego typu elementy służą do regulacji przepływu wszelkich płynnych czynników roboczych, ale tylko takich, które to posiadają dużą gęstość, jak również takich czynników jak granulaty, emulsje i proszki. Poza tą regulacją zasuwy nożowe zdolne są do zamknięcia przepływu, kiedy to okazuje się to niezbędne.

Gdzie stosuje się zasuwy nożowe?

zasuwa nożowaNa ich szerokie zastosowania składają się sieci kanalizacyjne, jak również oczyszczalnie ścieków, co zawsze wskazuje na wiele nieczystości. Tu ze względu na konstrukcję takiej zasuwy mogą być odcięte media zawierające części stałe (ścieki komunalne i przemysłowe) i to z tego powodu wspomina się o zasuwach nożowych. To jednak nie wszystko, ponieważ tego typu armatura wykorzystywana jest także w przepompowniach ścieków, przy obiektach melioracyjnych, tak zwanych stacjach przesypowych, górnictwie, oraz szeroko pojętym przemyśle, na który to może się składać ten spożywczy, piwowarski, papierniczy, metalurgiczny, oraz chemiczny, a to tylko część przykładów.

Podział zasuw nożowych

zasuwy nożoweWyróżnić można zasuwy nożowe jednokierunkowe, jak i dwukierunkowe. Dodatkowo podział uwzględnia te z trzpieniem wznoszącym i trzpieniem niewznoszącym. Ze względu na materiał można wymienić zasuwy żeliwne, staliwne i przykładowo kwasoodporne. Jeżeli chodzi o występujące przy nich uszczelnienia, to najczęściej wyróżnia się albo metalowe, albo miękkie. W przypadku miękkich można wyróżnić teflon, czy silikon, ale jest ich znacznie więcej. Istnieją różne sposoby starowania takimi zasuwami. Występuje tu możliwość sterowania ręcznego, przy pomocy kółka, przekładni śrubowej, za pomocą koła łańcuchowego, ale także wyróżnić można sterowanie z wykorzystaniem dźwigni szybkozamykających się. Zasuwy tego typu mogą posiadać siłownik elektryczny wieloobrotowy, ewentualnie siłownik pneumatyczny. Tu rozróżnia się siłowniki jednostronnego, lub dwustronnego działania. Bardzo istotne jest to, aby takie zasuwy nożowe spełniały zarówno polskie, jak i europejskie normy jakości. Bardzo ważna i różna w tym przypadku jest miara temperatury roboczej i wskazane jest jej sprawdzenie. Wówczas można się zorientować w jakiej to temperaturze taka zasuwa będzie prawidłowo pracować. Nie mniej istotne okazuje się maksymalne ciśnienie robocze. Warto też sprawdzić z jakiego to tworzywa są wykonane poszczególne podzespoły takiej zasuwy.

Jest wiele typów zasuw nożowych, z różnego typu kadłubem, jak również konkretnymi przyłączami. To co istotne, to na pewno, ze względu na konstrukcję, możliwość samoistnego oczyszczania się poprzez czynnik przepływu. Niektóre z nich posiadają tak zwane strefy martwe, ale dobrze gdyby takowych nie było. Ważne ażeby też nie mylić poszczególnych zasuw. Przykładem może tu być chociażby zasuwa klinowa, która to nie jest tym samym, co zasuwa nożowa. Wyróżnić tu można urządzenia kołnierzowe, międzykołnierzowe, czy chociażby kielichowe, a ponadto niektóre spośród nich przeznaczone są do zabudowy podziemnej. Oczywistym jest tu to, że omawiany element wyposażony jest w nóż ze stali nierdzewnej. Ogólnie cała armatura musi być tu odporna na różne czynniki, w tym także na korozję. Jeżeli natomiast chodzi o ceny, to są tu one bardzo zróżnicowane i zaczynają się od kilkuset złotych, a sięgają niekiedy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Te najdroższe charakteryzują się tu nożem ze stali kwasoodpornej oraz korpusem za staliwa kwasoodpornego. Staliwo to wieloskładnikowy stop żelaza i węgla pozbawiony obróbki plastycznej. W przypadku uszczelnień wykorzystuje się różnego typu tworzywa, a wiodącym tu jest tak zwany EPDM.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2023: Budowa | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress