Dobór wentylatora przemysłowego dla przedsiębiorstwa

wentylator

Wentylatory są bardzo szeroką grupą urządzeń. Chociaż służą w zasadzie do tego samego – czyli wymuszania przepływu powietrza czy gazów, to jednak znacznie różnią się parametrami, odpornością, skutecznością, mocą, rozmiarem czy samą konstrukcją. Wentylatory biorą udział niemal w każdym procesie produkcji, są obecne w niemal każdym budynku. Dowiedz się jak prawidłowo dobrać wentylator przemysłowy i na co zwrócić uwagę. 

Typ wentylatora

Istnieje kilka typów wentylatorów i w zależności od zastosowania wymagany będzie inny rodzaj. Głównymi typami wentylatorów są np. wentylatory osiowe, kanałowe, promieniowe, dachowe. Każdy z nich zaprojektowany został z myślą o konkretnym wykorzystaniu. Generalnie w przemyśle wentylatory osiowe wykorzystywane są do ogólnej cyrkulacji powietrza, rozrzedzania spalin, pyłów i zanieczyszczeń, chłodzenia. Wersje promieniowe wykorzystywane są tam gdzie potrzebny jest mocniejszy nadmuch czyli w napowietrzaniu, suszeniu, transporcie pneumatycznym itp. Wentylatory kanałowe to z kolei odmiana osiowych, które montowane są w kanale wentylacyjnym. Klimatyzatory dachowe jak ich nazwa wskazuje montowane są na dachach i odpowiadają za wyprowadzenie powietrza czy innych mediów na zewnątrz. 

wentylator przemysłowy promieniowy

Napęd wentylatora

Kolejna ważna kwestia to napęd wentylatora. Możemy się spotkać z wersjami o napędzie bezpośrednim, napędem pośrednim pasowym lub z wałkiem napędowym. Wybór powinien być podyktowany możliwościami i ograniczeniami konstrukcyjnymi. Wentylator powinien umożliwić zainstalowanie silniki po jednej lub drugiej stronie wentylatora. Sam silnik może być zasilany energią elektryczną jak i paliwami. Najbardziej popularnymi wentylatorami są jednak wersje elektryczne.  

Możliwości wentylatora

Każdy wentylator posiada własne parametry pracy. Niektóre modele mogą charakterystykę pracy modyfikować i dostosowywać do aktualnych potrzeb. Wentylatory z regulowaną mocą są wygodę, szczególnie w aplikacjach, które wymagają ciągłych zmian wydajności pracy wentylatora. Dzięki temu można zoptymalizować koszty utrzymania wentylatora i całej wentylacji. Wentylator nie powinien być zbyt słaby do określonej instalacji, ale nie powinien być też zbyt mocny. Odpowiedni dobór będzie miał zasadniczy wpływ na jakość pracy oraz optymalizację kosztów.

Back To Top